Křesťan dnes

V Jičíně někdo prostřílel ceduli u židovského hřbitova

Jičín – Policie v Jičíně se zabývá případem prostřílené cedule upozorňující na místní židovský hřbitov. Shromažďuje informace, aby mohla rozhodnout o právní kvalifikaci. ČTK to v pondělí řekl mluvčí jičínské policie Aleš Brendl. Cedule s nápisem „Židovský hřbitov Jewish Cemetery“ je na odlehlém místě v části Sedličky.

Policisté a také Jan Kindermann ze společnosti Baševi, která je správcem hřbitova, se kloní k verzi, že šlo spíše o vandalismus než o nábožensky motivovaný útok. Průstřely mohly vzniknout již před delší dobou.

„Oznámení jsme přijali dnes a od té doby se tím zabýváme. Provádíme také šetření v místě. Nemáme doposud stanovenou právní kvalifikaci,“ řekl dnes ČTK Brendl. Na základě výsledku šetření policie rozhodne, jestli šlo o přestupek nebo trestný čin.

Na ceduli je více než deset průstřelů různých velikostí. „Zkoumáme také, o jaký typ zbraně se jednalo,“ řekl ČTK Brendl.

Kindermann ze společnosti Baševi si všiml prostřílené cedule v sobotu. „Když jsem to uviděl, měl jsem vztek. Když chce někdo střílet, měl by si pro to vybrat terč a ne ceduli. Považuji to za vandalství, nic víc bych za tím nehledal,“ řekl dnes ČTK.

Cedulí upozorňující na židovský hřbitov je v okolí více. „Poškozena byla jen tato, je asi 200 metrů od vstupu na hřbitov. Byl jsem se podívat i na hřbitově a náhrobky jsou v pořádku,“ řekl ČTK Kindermann. Společnost Baševi se v Jičíně stará o židovské památky a také nabízí kulturní a vzdělávací program.

Podle policie jsou podobné případy v Jičíně spíše ojedinělé. V roce 2011 vyšetřovala případ vandalství přímo na židovském hřbitově v Sedličkách, někdo tam povalil a poškodil několik náhrobků.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 8. ledna  2020  Foto: jicin.org – židovský hřbitov

Exit mobile version