Křesťan dnes

V jižní Francii obnovili tradici prosebných dnů za úrodu, farář žehnal z letadla

Paříž (ČTK) – Farář Pierre Hoan z jihofrancouzského Moissaku požehnal svým farníkům k dobré úrodě z letadla. Duchovní původem z Vietnamu, který se kdysi sám věnoval pěstování rýže, tak v regionu obnovil tradici prosebných dnů, o jejichž existenci do nedávné doby nevěděl.

Hoan letěl tři dny před slavností Nanebevzetí v dvoumístném letadle řízeném zelinářem a fanouškem letectví Léem Carussim nad 16 kostely své farnosti, kde se sešli lidé s kříži a čekali na kněze. Hoan z výšky žehnal polím i dobytku a je připraven tak činit každý rok.

„Přijel jsem do Moissaku v roce 2016, ale až loni mi místní zemědělci vyprávěli o prosebných průvodech, což je tradice, kterou jsem do té doby neznal,“ vysvětlil v rozhovoru s agenturou AFP třiačtyřicetiletý farář.

Montaubanská diecése v prohlášení uvedla, že tradice prosebných dní pochází z 5. století. Konala se tehdy procesí ke kostelům a kaplím v polích ve snaze vymodlit si dobrou úrodu. „Dnes jsou farnosti, kde se tento zvyk dodržuje, vzácností,“ uvádí se v prohlášení.

Hoana oslovily problémy zemědělců, jejichž živobytí ovlivňují období velkých mrazů nebo úmorných veder. U zvonice v Saint-Avitu v Moissaku s pohledem upřeným na nebe na něj čekala mezi jinými pěstitelka v důchodu Annie Laflorenfieová. Lidé z této farnosti připravili velký kříž, pokryli ho bílou látkou a na ni položili růže všech barev, zrní, třešně, jablka a chřest. A taky fotografii s kravami.

Hoan z bílo-červeného letadla místo pokropil svěcenou vodou, zvony zvonily a ruce lidí se zvedaly k nebi. Všichni se pomodlili. „Pan farář je v letadle, je moderní doba. Nevím, jak by to mohl pěšky obsáhnout, když má na starosti 16 zvonic. Když jsem byla malá, vycházeli jsme brzo ráno, zemědělci si připravili svěcenou vodu, polní květiny a obilí,“ řekla devětašedesátiletá Laflorentieová.

Chovatelku krav Brigitte Cauletovou akce nadchla, o tradici nic nevěděla. „Mně osobně to dodává odvahy. Samozřejmě tomu věřím a přála bych si, aby se to dělalo každý rok,“ řekla devětapadesátiletá žena.

Carussi přijal nabídku obstarat faráři křídla bez váhání. „Někteří tomu věří, tak proč ne! A navíc to umožní zachovat starobylou tradici a to schvaluji,“ řekl pilot, který nevylučuje, že poletí i příští rok.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK

Exit mobile version