Křesťan dnes

V kroměřížském arcibiskupském zámku bude výstava Piaristé na Moravě a ve Slezsku

Kroměříž – V kroměřížském arcibiskupském zámku začne ve středu výstava Piaristé na Moravě a ve Slezsku. Bude mapovat činnost řádu, který šířil vzdělání a vědu. Výstavu připravilo Muzeum umění Olomouc, potrvá do 2. října. ČTK o tom dnes informoval mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Řád chudých řeholních kleriků Matky Boží zbožných škol, známý jako piaristé, působil v Kroměříži, Mikulově, Strážnici, Lipníku nad Bečvou, Kyjově, Moravské Třebové či Bruntále. „Kromě vzdělávání hráli zásadní roli ve vědě, k řádu totiž patřili významní historikové jako Gelasius Dobner, Mikuláš Adaukt Voigt nebo Jaroslav Schaller. Měli také řadu žáků, kterým se podařilo dostat mezi elitu společnosti – olomoucký arcibiskup Theodor Kohn, vědec Jan Evangelista Purkyně nebo prezident Tomáš Garrigue Masaryk,“ uvedl autor výstavy Miroslav Myšák.

SOUVISEJÍCÍOlomouckou kryptu ozdobí výstava liturgických motivů z rostlinné říše

Řád vznikl v Římě v letech 1621 až 1622, jeho členové působili v Evropě i zámoří. „Důležité je ale říct, že první kolej mimo Itálii vznikla v jihomoravském Mikulově již v roce 1631 a během 17. a 18. století došlo na Moravě a ve Slezsku k založení dalších deseti stálých kolejí a rezidencí,“ uvedl Myšák.

Kroměřížská výstava představí lokality, kde piaristé působili. „Každé z těchto fundací věnujeme obrazový panel dokumentující současný stav. Piaristé se usazovali především v menších nekrálovských městech, neboť větší lokality již dříve zaujali jezuité. Přítomnost kleriků znamenala pro obyvatele daných míst možnost získat základní i střední vzdělání, neboť při každé koleji fungovala škola s bezplatnou výukou. Během desetiletí prošla piaristickými ústavy řada významných osobností,“ uvedl autor výstavy.

Podobu míst ukážou plány a fotografie, nebudou chybět kresby oltářů, pečetidla, relikviáře či liturgické předměty a oděvy. „Z velkého množství vystavených exponátů lze zmínit alespoň renesanční deskový obraz Panny Marie a hodinový věžní stroj zapůjčené z Moravské Třebové,“ uvedl kurátor. Vystaveny budou odborné publikace nebo vědecké přístroje. K vidění budou i portréty zakladatelů kolejí jednotlivých kolejí. „Do dneška nám po piaristech zůstaly budovy, které v některých případech slouží stále jako školy – Mikulov, Kroměříž, Hustopeče, Kyjov. Zbylo po nich však i vybavení kostelů a další umělecká díla rozesetá v různých institucích,“ uvedl Myšák.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskupský zámek

Exit mobile version