Křesťan dnes

V zámku Černých baronů Zelená Hora by mohla být expozice o perzekuci kněžích

Nepomuk (Plzeňsko) – V křídle zámku Zelená Hora, dominantě Nepomucka známé díky románu a filmu Černí baroni, by mohla vzniknou expozice, jak se komunistická totalita podepsala na českých a moravských kněžích. Obec Klášter s 230 obyvateli, která kulturní památku vlastní, jedná o záměru s Ústavem pro studium totalitních režimů. Na žehnání sochy sv. Jana Nepomuckého v Nepomuku to ČTK řekl starosta Kláštera Zdeněk Bartošek (Pro obnovu vesnice), zástupce Matice sv. Jana Nepomuckého.

Zámek a kostel navštívili v neděli čeští a moravští biskupové, kteří mali v Nepomuku biskupskou konferenci a v neděli dopoledne poutní mši v kostele, kterou sloužil arcibiskup Dominik Duka. „Chceme jim ukázat kostel a zámek a zasít semínko i do Vatikánu, aby také oni projevili zájem,“ uvedl starosta. Součástí delegace byl také zástupce Vatikánu.

„Máme také nastavené memorandum s ministerstvem kultury,“ řekl Bartošek. Loni v únoru zámek navštívili ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a bývalý plzeňský hejtman Josef Bernard (tehdy ČSSD). Dohodli se na společných krocích, které by obci umožnily získat peníze z evropských nebo norských fondů, uvedl tehdy ministr na facebooku. Bernard, který je teď prvním náměstkem hejtmana za STAN, půjde v neděli na zámek s biskupy.

Obec získala památku v restituci, podle starosty o ni bojovala 12 let, což se podepsalo na stavu okolí a zámku. Teď areál nechátrá. „Kostel je v velmi dobrém stavu,“ uvedl starosta. Obec, která dlouhodobě spolupracuje s Nepomukem, vyměnila okna a dveře a opravila střechu. Podobně by chtěl Klášter zrenovovat zámek a shání peníze.

„V každém případě si areál chceme ponechat, je to perla a naše hrdost. Našich 230 občanů o něj má enormní zájem. Udržují to tam, zametají, sekají, uklízejí,“ řekl Bartošek. Na opravy shání obec peníze z dotací. Dlouhodobě památku podporuje Plzeňský kraj, ale podle starosty jsou to jen „kapičky“. Další deseti- až statisíce dostává obec od ministerstva kultury.

Jeden z místních organizátorů kulturních akcí v zámku provádí. „Dělá tam o víkendech prohlídky zaměřené na film Černí baroni,“ uvedl starosta. Projekt byl úspěšný už loni.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. května 2021 Foto: Wikipedie – zámek Zelená Hora

Exit mobile version