Václav Vacek mluví o novinkách na komunitní stránce Signály.cz

Václav Vacek je koordinátorem komunitní stránky Signály.cz. V rozhovoru pro Křesťan dnes přibližuje vznik projektu i novinky na tomto portálu pro mladé.

 Můžeš na úvod popsat projekt signály.cz? Kdo byl na jeho počátku?

Web signály.cz vznikl v roce 2001 jako nástěnka akcí Sekce pro mládež České biskupské konference. Velký zlom nastal v roce 2007, kdy byl spuštěn komunitní systém díky Jiřímu Královi a Janu Šedovi. Projekt procházel různými transformacemi až do dnešní podoby.

Spolek signály.cz, z.s. navíc poskytuje hosting asi 50 dalším křesťanským webům, realizuje weby pro národní setkání mládeže včetně přihlašovacích systémů, produkuje vlastní video tvorbu a v současnosti vyvíjí systém na správu církevních akcí www.cidas.cz.

 Jak ses Ty dostal k pozici koordinátora portálu?

Signály.cz jsem znal z dob, kdy jsem pracoval na Sekci pro mládež ČBK. Správa webu a spolku mi byla svěřena v roce 2014. Společně se svým týmem se snažíme web dál rozvíjet a přinášet hodnotné formační články a videa nebo realizovat i jiné projekty. Obtížné je spravovat a modernizovat web po programátorské stránce. Doba i technologie se rychle mění a s ní nároky uživatelů na poskytované služby. Takže pokud by se někdo mohl zapojit jako vývojář, ať se určitě ozve.

 Co všechno dnes mohou uživatelé na stránce najít?

Obsah na Signálech je tvořen převážně uživateli. Jedná se hlavně o blogové články (přes 3.250 blogů), ale i o příspěvky na nástěnkách uživatelů a virtuálních společenství, sdílené přímluvy, pozvánky na akce nebo diskuze. Redakční tým pak přispívá vlastními články sdruženými v tzv. S.magazínu nebo tvorbou video pořadů.

Nabídka webu obsahuje i online duchovní podporu, databázi materiálů pro formaci a společenství mládeže, prostor pro dotazy představitelům církve nebo grantový program Dobrý skutek na podporu mládežnických projektů. Pro blogery vyhlašujeme každoročně soutěž Blog roku.

Snažíme se tvořit důvěrné a bezpečné prostředí, proto nabízíme tzv. autorizaci profilu. To je ověření účtu na Signálech podle skutečnosti. Autorizovaní uživatelé zde mají pak více práv.

Mezi hlavní důvody pro užívání webu uživatelé řadí křesťanství, důvěru a úctu k sobě navzájem, sdílení trvalejších hodnot a komunitní společenství.

Co plánujete nového na stránce? Jak ji chcete vylepšovat?

Letošní rok dostanou blogeři nové grafické šablony a editor pro tvorbu článků. Celý web pak projde grafickou obměnou, kompletně dostane nový moderní design. Jednou z hlavních vývojových změn bude také spuštění SignályTV, což je zatím pracovní název pro sekci sdílení videí. Zde bude nově prostor pro prezentaci křesťanských videí řazených do kategorií a vlastní video tvorbu nejen z produkce signály.cz. Video tvorba je sice hodně nákladná, ale doufáme, že ji naši uživatelé ocení a i finančně přispějí.

 Jak se podle Tebe dnes církev prezentuje na internetu? Co by mohla udělat pro lepší mediální prezentaci?

Vidím zde pokrok ve srovnání třeba jen o rok zpátky. Nicméně stále má církev co dohánět. Stále je v závěsu za „okolním světem“. Je to vidět i na našem webu signály.cz. IT technologie a mediální svět se mění velice rychle a reagovat na ně znamená hodně práce a hodně peněz. Osobně bych doporučoval více podporovat a vyčlenit osobnosti na doprovázení a pastoraci v online prostoru, zaměřit se na pozitivní marketing a také sjednotit brand církve. To jsou všechno věci, které mohou podpořit větší důvěru a transparentnost. Naopak bych se vyhnul zbytečným „mediálním přestřelkám“ kvůli méně podstatným tématům, jakých jsme v poslední době svědky.

 Máš nějaké oblíbené křesťanské internetové stránky?

Signály.cz 🙂 Jinak sleduji křesťanské stránky spíš na sociálních sítích a fandím menším projektům.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: signaly.cz

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář