Křesťan dnes

Vatikán vydal nová pravidla pro potvrzování a ověřování nadpřirozených jevů

Vatikán – Vatikán vydal nová pravidla pro potvrzování, ověřování a případné zamítání nadpřirozených jevů, jako jsou zjevení. Měla by lépe objasnit, kdy jsou informace například o plačící soše falešnou zprávou, jak věrohodné je tvrzení, že svatá relikvie vedla k zázračnému uzdravení, anebo jak by mělo být potvrzeno Božské zjevení. Nové směrnice o nadpřirozených jevech Vatikán představil na brífinku pro média.

Dokument, který vypracovalo vatikánské Dikasterium pro nauku víry, stanoví pravidla pro posuzování pravdivosti takových tvrzení, informoval dnes zpravodajský server BBC News. Uvádí se, že v posledních letech, v éře sociálních médií, počet zpráv o zmíněných fenoménech prudce stoupl – a někdy se šíří prostřednictvím dezinformací a fám.

SOUVISEJÍCÍPři vstupu do Vatikánu zadrželi faráře z Česka, protože měl u sebe pistoli

Nové pokyny pravděpodobně zpřísní kritéria pro prověřování, analýzu a případné zamítnutí podobných případů. Vatikán vydal rozhodnutí o těchto jevech naposledy v roce 1978.

Zjevení byla hlášena napříč staletími. Ta, která církev uznala, přiměla poutníky i papeže k návštěvě míst, kde se údajně odehrála. Miliony lidí se například sjíždějí do Lurd ve Francii nebo do Fátimy v Portugalsku, kde se podle věřících zjevila Panna Maria třem dětem – poté prý byly davy svědky toho, jak Slunce potemnělo a začalo se otáčet. Toto zjevení církev oficiálně uznala v roce 1930.

Další zprávy však církevní představitelé považují za nesmysly. V roce 2016 začala jedna Italka tvrdit, že v malém městě severně od Říma dochází k pravidelným zjevením Ježíše a Marie. Začalo to podle ní, když si přivezla sošku z Medžugorje v Bosně, kde se podle věřících také zjevovala Panna Maria.

Před sochou se modlily davy lidí a údajně dostávaly poselství včetně varování před sňatky osob stejného pohlaví a potraty. Místnímu biskupovi trvalo osm let, než příběh vyvrátil. A nyní bude Vatikán, instituce opepřená mystikou, která stále komunikuje pomocí kouřových signálů, doufat, že jeho nová pravidla dokáží regulovat zprávy i zvěsti o nadpřirozenu, dodala BBC News.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. května 2024 Foto: Pixabay – Vatikán

Exit mobile version