Křesťan dnes

Ve Žďáru n. S. uctí Santiniho stavby výtvarníci i fontána na hladině rybníka

Žďár nad Sázavou – Ve Žďáru nad Sázavou bude poslední srpnovou neděli velké představení na hladině Konventního rybníka pod Zelenou horou. Na pontonech budou vystavená dvě rozměrná sochařská díla, která budou figurovat i uprostřed vodní fontány vytvořené pomocí pěti desítek hasičských proudnic. Program spadá do letošních oslav 300 let od vysvěcení poutního kostela na Zelené hoře, které vyvrcholí v září. Další stavby slavného architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla v okolí mohou lidé navštívit při putování 27. srpna. Vyplývá to z webu a informací radnice.

Na období baroka bude zaměřená také výstava Hvězda mezi hvězdami, která začne 25. srpna ve Staré radnici na náměstí. Práce napříč výtvarnými obory budou od autorů z Klubu výtvarných umělců Horácka a rakouské umělecké platformy mladých Together. „Je to vlastně pocta Santinimu, takže ve všech dílech by se mělo nějakým způsobem odrazit baroko. Jestli to bude barokní hvězda Santiniho nebo nějaký jiný prvek, to si budou muset návštěvníci nalézt,“ řekl ČTK Petr Sedlák, vedoucí městského odboru školství, kultury, sportu a marketingu.

SOUVISEJÍCÍDo oslav 300 let svěcení žďárské Zelené hory se zapojí i umělci z Rakouska

Po stopách stavitele Santiniho povedou turistické trasy připravené na sobotu 27. srpna. Jednu skupinu s duchovním zaměřením povede řádová sestra benediktinka na Zelenou horu kolem Santiniho kostelů ve Zvoli, Horní Bobrové a Obyčtově. Účastníci by se na tuto pouť měli hlásit předem.

Přibližně pět metrů vysoká výtvarná díla, která budou měsíc vystavená na dvou pontonech ukotvených na hladině Konventního rybníka, připravují ze dřeva a kovu sochaři Václav Kyselka a Rakušan Peter Berger. Rakouského umělce budou moci lidé vidět při tvorbě v týdnu před nedělní slavností na terase u zámku. „Jeho dílo bude takový mohutný barokní portál, ten bude z kari sítí,“ řekl Sedlák. Umělecký experiment autoři představí v neděli 28. srpna. Následovat tam bude vodní fontána doprovázená hudbou a světelnými efekty. Asi 200 dobrovolných hasičů z širokého okolí budou řídit zástupci spolku Hasičské fontány. Celý program začne v 19:00.

„Vycházíme z barokní tradice, kdy se hodně buď hudebních nebo divadelních představení konalo na hladině rybníka,“ uvedl Sedlák. Pontony město znovu využije 24. září pro koncert třicetičlenného chlapeckého sboru z rakouského kláštera Sankt Florian. Oslavy vyvrcholí 28. září, v den výročí svěcení kostela na Zelené hoře, lidovou krojovou poutí ke svatému Janu Nepomuckému.

Jan Blažej Santini-Aichel (1677 až 1723) se proslavil jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Poutní areál na Zelené hoře je od roku 1994 v seznamu památek UNESCO.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – zámek Zelená hora

Exit mobile version