Křesťan dnes

Velikonoce v Praze nabídnou speciální koncerty, pašije i divadelní představení

Praha – Velikonoční svátky v Praze nabídnou kromě církevních obřadů také speciální kulturní akce, v různých pražských sálech a kostelech se uskuteční koncerty. Pašije, tedy vyprávění o utrpení Ježíše Krista, zazní v hudebním provedení Symfonického orchestru hlavního města Prahy, ale také v divadelní úpravě v Divadle v Celetné. Obřady na Velký pátek ve svatovítské katedrále doprovodí zpěvem herečka a zpěvačka Barbora Poláková. ČTK o tom informovali pořadatelé.

Velikonoční koncerty plánuje na sobotu a neděli pražské arcibiskupství v chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně. V sobotu vyslechnou zájemci program Třikrát Bach, který bude složený ze skladeb Johanna Michaela Bacha, Johanna Sebastiana Bacha a Johanna Christopha Bacha. Od 18:00 se představí vokální uskupení Ensemble Guillaume a umělecký vedoucí a varhaník Lukáš Vendl. V neděli v chrámu zazní skladby Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela a dalších v podání sopranistky Marie Šimůnkové, trumpetisty Ladislava Kozderky a varhaníka Jana Kalfuse.

SOUVISEJÍCÍVelký pátek dnes připomíná den, kdy byl Kristus umučen a zemřel na kříži

Pražské arcibiskupství také doplní církevní obřady na Velký pátek ve svatovítské katedrále hudebními úryvky z díla Peri Pascha, které napsal kolem roku 170 biskup Melitón ze Sard. Během mše, kterou bude sloužit arcibiskup Jan Graubner, je zazpívá herečka a zpěvačka Barbora Poláková. Při obřadu zazní také Janovy pašije Johanna Sebastiana Bacha.

Dnes, v sobotu a v pondělí odehraje Filharmonický komorní orchestr pod vedením houslisty Vlastimila Kobrleho velikonoční koncerty v Rudolfinu v Sukově síni, kde zazní například dvě části Čtvera ročních období Antonia Vivaldiho, Canon Johanna Pachelbela, Mozartova Lacrimosa či Bolero Maurice Ravela. Zpívat bude sólová zpěvačka Národního divadla Stanislava Jirků.

Pašije v divadelní úpravě dnes v 15:00 uvede spolek Kašpar v Divadle v Celetné. Spolek Kašpar nazkoušel Pašije v režii Filipa Nuckollse jako vizuální podívanou plnou nejen živých, ale i výtvarných obrazů, které doplňuje živá hudba kapely Ondřeje Švandrlíka. Velikonoční divadelní představení pro děti chystá na neděli Divadlo Na Maninách. Pro děti od pěti let odehraje Rozverný masopust a veselé Velikonoce v režii Ivety Duškové.

Janovy pašije zazní také v kostele svatého Šimona a Judy na Starém Městě v podání souboru Musica Florea Marka Štryncla. Režisér Matěj Forman ve svém scénickém zpracování používá kombinaci dřevěných loutek s kostýmovanými zpěváky. Velkou dřevěnou loutku Ježíše Krista vytvořil výtvarník Josef Sodomka. V pěvecké roli Ježíše se představí Jaromír Nosek a Evangelistu bude zpívat Jaroslav Březina.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. března 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version