Křesťan dnes

Velikonoční festival v Brně nabídne výhradně českou hudbu, novou i starší

Brno – Velikonoční festival duchovní hudby v Brně se letos soustředí výhradně na tvorbu domácích autorů. Nabídne sérii světových premiér. Potrvá od 24. března do 7. dubna, koncerty v kostelech svou náplní odpovídají duchovnímu významu jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři. Program je na webu Filharmonie Brno.

Podtitul 31. ročníku zní Terroir, což je pojem, který se používá hlavně ve vinařství. Označuje soubor přírodních podmínek, zejména vlastností půdy, které dávají vínu charakter. Zároveň vystihuje dramaturgii festivalu, zaměřeného tentokrát v rámci Roku české hudby výhradně na tvorbu domácích autorů.

SOUVISEJÍCÍ Brněnské biskupství má opravenou diecézní knihovnu, sídlí v klášteře

„Uslyšíme nejméně devět světových premiér. Unikátní jsou letos například tenebrae, tedy trojí temné hodinky, kdy se šest autorů rozlosovalo do dvojic a zkomponovali responsoria a lamentace speciálně pro dané místo a daný čas,“ uvedl dramaturg Vladimír Maňas.

Temné hodinky jsou koncerty při svíčkách v potemnělých kostelech, které se konají od Škaredé středy do Velkého pátku. Přispěli skladatelé Lukáš Hurník, Zdeněk Klauda, Tomáš Krejčí, Jaroslav Pelikán, Ondřej Múčka a Jiří Miroslav Procházka.

Na festivalu zaznějí kromě soudobé tvorby i díla starších autorů. Jedním z nich je oratorium Il serpente del bronzo Jana Dismase Zelenky, které festival 24. března zahájí. „Soubor Ensemble Inégal ho provede v brněnské premiéře,“ uvedla ředitelka pořádající filharmonie Marie Kučerová.

Závěr v neděli 7. dubna bude po šesti letech patřit Glagolské mši Leoše Janáčka pod taktovkou Tomáše Netopila. „Přestože zaznívá opakovaně, pokaždé v sousedství jiných, novějších děl. Každá kombinace tak představuje nový dialog. Tentokrát ji lidé uslyší spolu s brněnskou premiérou skladby Raduj se III Slavomíra Hořínky, která dokazuje, že i v současnosti mohou vzniknout silné, srozumitelné, a přitom nepodbízivé duchovní skladby,“ uvedl Maňas.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. března 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version