Křesťan dnes

„Věříme, že ženy mohou být zmocněné ke službě Slovem,“ říká pastorka Woodsová ze Saddlebacku

„Sloužím Ježíši pod autoritou a v souladu se svými duchovními vůdci,“ řekla Stacie Woodová, vyučující pastorka ze sboru Saddleback. 

Pastorka, která je v centru rozhodnutí Jižních baptistů (SBC) vyloučit Saddleback – kalifornskou megacírkev založenou pastorem a autorem bestsellerů Rickem Warrenem – říká, že bude i nadále působit ve vedoucí pozici navzdory svým dlouholetým vazbám na největší protestantskou denominaci ve Spojených státech.

SOUVISEJÍCÍ Jižní baptisté vyloučili Warrenův Saddleback z denominace kvůli ordinaci žen 

Saddleback zatím neuvedl, zda se proti svému vyloučení odvolá. Ale nejméně jeden další sbor – kongregace v Kentucky, která byla vyloučena ve stejný den kvůli tomu, že má ženu za pastorku – tak hodlá učinit, což zaručuje, že jižní baptisté budou tuto otázku zvažovat na svém výročním zasedání v červnu v New Orleans.

Stacie Woodová, vyučující pastorka v Saddlebacku a manželka hlavního pastora Andyho Wooda, napsala na Instagram příspěvek o vyloučení svého sboru. Připsala své baptistické výchově zásluhu na formování své víry, ale stála si pevně za tím, že poslouchá své povolání, přestože je „v centru diskuse“.

„Sloužím Ježíši pod autoritou a v souladu se svými duchovními vůdci,“ napsala podle Religion News Service Woodová. „Věříme, že ženy mohou být nadané a zmocněné jako učitelky a pastorky.“

Její manžel během víkendových bohoslužeb informoval shromáždění o svém plánu vydat video vysvětlující postoj církve k ženám pastorkám. Woodová loni řekla agentuře Associated Press, že Bible „učí, že muži i ženy dostali od Boha duchovní dary“.

„Moje žena má duchovní dar vyučování a je opravdu dobrá. Lidé mi často říkají, že je lepší než já, pokud jde o kázání,“ řekl.

V oficiálním dokumentu denominace se však píše, že ženy nemohou zastávat pozici pastora. SBC není hierarchicky organizovaná a nemůže členskému sboru nařizovat, co má dělat, ale může sbor považovat za společenství, které „přátelsky nespolupracuje s denominací“, což je slovní formulace pro vyloučení.

Výkonný výbor denominace 21. února odhlasoval vyloučení Saddlebacku, druhého největšího sboru SBC, s odkazem na to, že Stacie Woodová „působí v úřadu pastora“. Byl to jeden z pěti sborů vyloučených za stejný problém.

Spory kolem Saddlebacku začaly v roce 2021, kdy Warren ordinoval tři ženy na pastorky, což vyvolalo diskuse v rámci SBC o možném vyloučení této megcírkve. Warren, který loni po více než 42 letech působení v Saddlebacku odešel do důchodu, pronesl v červnu 2022 na výročním sjezdu Jižních baptistů v Anaheimu emotivní projev, v němž řekl: „Musíme se rozhodnout, zda se k sobě budeme chovat jako spojenci, nebo jako protivníci.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. března 2023 Foto: Saddleback Church

Exit mobile version