Křesťan dnes

Veronika Tichá z komunity Bétel: Bylo to bláznivé a divoké, dnes bychom to už asi nedali

Můžete nám říct, co je komunita Bétel a jak pomáhá?

Poskytujeme bezplatné bezpečné bydlení v chráněném prostředí bez drog, alkoholu a cigaret. Základním prostředkem léčby je společný život v komunitě, ve kterém jsou aplikovány základní křesťanské principy, jako je bezpodmínečné přijetí, odpuštění a láska k bližnímu. Hlavním principem péče je vzájemná pomoc. Déle abstinující členové pomáhají nováčkům, předávají jim své zkušenosti a povzbuzují je vlastním příkladem. Každý má nějakou zodpovědnost, je součástí jednoho týmu. Přátelské a zároveň jasně strukturované prostředí napomáhá ke změně zažitých škodlivých vzorců chování. Mezi základní terapeutické prostředky patří i smysluplná práce, probíhající v reálném prostředí tří fungujících sociálních podniků. Doporučená délka pobytu v komunitě je 12-18 měsíců. Pobyt je možné na žádost člena komunity prodloužit. Někteří absolventi nachází pracovní uplatnění v našich sociálních podnicích i po ukončení léčby. 

Můžete přiblížit počátky vaší služby v České republice?

Na službu v Čechách jsme se připravovali 7 let. 6 let v komunitě ve Velké Británii a rok v Rusku, kde jsme spoluzakládali komunitu nedaleko Petrohradu. Dlouhá a náročná příprava byla nezbytná, jinak bychom to asi na začátku v Čechách vzdali. Díky Boží milosti jsme získali úvěr a koupili jsme vhodnou budovu v Kralupech nad Vltavou. Byla sice dostatečně veliká na komunitu, naše bydlení i podnikání, ale byla to ruina, do které jsme se s dětmi, kterým tehdy bylo 3 a 5 let, nastěhovali. Žili jsme bez pořádného topení, záchod splachovali kýblem, vodu ohřívali na plynovém vařiči a postupně vše renovovali. Měli jsme tým pěti cizinců, kteří byli vyléčení ze své závislosti v Anglii a ve Španělsku a stali se misionáři. Učili se česky. V prosinci 2005 jsme začali přijímat první závislé do našeho dlouhodobého pobytového programu léčby závislosti. Bylo to bláznivé a divoké, dnes bychom to už asi nedali, ale Bůh byl s námi a viděli jsme změny v životech lidí a zázraky ve finanční oblasti.

Kam jste se v porovnání se začátky v průběhu let posunuli?

Budova je celá zrenovovaná a zkolaudovaná. Máme dlouhodobě fungující komunitu pro závislé, jejímiž dveřmi prošlo cca 300 mužů a 20 žen. Máme 3 úspěšné sociální podniky – obchod s použitým nábytkem Nábytková farma www.nabytkovafarma.cz , stěhovací firmu Vaše stěhování www.vasestehovani.cz a renovační dílnu Oživeno www.oziveno.cz , kde opravujeme a čalouníme retro a vintage nábytek. Podnikání finančně zajišťuje provoz komunity a všichni, kdo se u nás léčí, se na něm podílejí. Máme česky mluvící vedoucí, kteří se vyléčili ze závislosti u nás. Máme skvělý a zkušený tým, ve kterém jsou obdarovaní lidé, ať už v oblasti léčby, administrativy, marketingu a podnikání. Brzy budeme otevírat další dům s kapacitou 8 lůžek, který je určen pro ženy. Máme také novou vedoucí, ke které hledáme ještě jednu. Doufáme, že se nám tak podaří navýšit kapacitu a pomáhat ještě více lidem. Bůh je dobrý a věrný.

Vlna pandemie vážně zasáhla do fungování neziskovek. Jak se to dotklo vaší služby?

Velmi výrazně. Snížil se počet žadatelů o léčbu, úplně si neumíme vysvětlit proč, ale pravděpodobně si nejsou jistí, zda i v době pandemie přijímáme nové lidi, možná se i trochu bojí oni nebo jejich rodinní příslušníci. Vzhledem k tomu, že je naše existence závislá na příjmech z podnikání a náš hlavní příjem je z dobročinného obchodu s nábytkem, který je už rok otevřen buď s nepříjemnými omezeními nebo zcela uzavřen, byli jsme už kolikrát, a teď to nastává znovu, finančně fakt na hraně.

V komunitě pomáháte jak ženám, tak mužům. Je ten přístup v něčem odlišný?

V něčem stejný a v něčem odlišný. Ženy do léčby přichází opravdu významně méně. Je to dáno jednak tím, že závislostí trpí méně častěji než muži, ale i tím, že rodina je většinou ochotná jejich závislost déle tolerovat, takže k léčbě nemají tu vnější motivaci. Rodina na ně tolik netlačí, aby se sebou něco dělaly. A nakonec to bývá i tím, že jsou ve vztahu s násilnickým partnerem, který je do léčby nepustí. V léčbě bývají emocionálnější, řeší více věcí a poměrně často mají po vysazení drog problémy s poruchami příjmu potravy, oproti tomu muži jednoduše ztloustnou a je jim to jedno. Z těchto rozdílů pak vyplývá i ten trošku jiný přístup.  

Jak by lidé, které vaše služba zaujala, mohli pomoci?

Co může udělat absolutně každý a nic ho to nestojí, doporučovat nás přímo závislým, nebo o nás informovat terapeuty, kontaktní centra, psychiatry, aby se o nás více vědělo. Dále napsat nám o letáčky, které rádi pošleme a nosit je u sebe. Když někde vidí bezdomovce nebo závislého člověka, může mu ho dát. Bližší informace o nás najdete na www.komunitabetel.cz

Jednu vedoucí ženské komunity už máme, ale stále hledáme druhou. Takže, jestli je mezi čtenářkami žena, které leží na srdci záchrana závislých, prostitutek a žen v problémech, je trochu dobrodruh a ráda by se zapojila v misii, budeme rádi, když se ozve emailem a my jí pošleme bližší informace.

V tuto chvíli jsme opravdu zasaženi dopady pandemických opatření. A velmi oceníme jakékoliv finanční dary. Žádný dar není malý a pravidelný dlouhodobý dar je nejlepší.

Autor: Michal Nosál Datum: 16. března 2021 Foto: komunita Bétel

Exit mobile version