Křesťan dnes

Vietnamka ze známé fotky, na níž utíká popálená napalmem, vyzvala ke konci války

Vatikán – Vietnamská žena, kterou zná celý svět z půlstoletí staré fotografie jako dívku utíkající z vesnice zasažené napalmovým útokem, vyzvala k ukončení válek. Nyní devětapadesátiletá Kim Phuc se v Římě zúčastnila tento týden generální audience, při níž fotograf agentury AP Nick Ut předal svůj slavný snímek z vietnamské války papeži Františkovi.

„Před padesáti lety mě celý svět kvůli této fotce poznal jako oběť války. Nyní, padesát let poté, nejsem už oběť války, jsem matka, babička a přeživší, která žádá mír,“ řekla Kim Phuc podle španělského deníku ABC. „Kvůli tomu, co jsem zažila a co jsem poznala, jsem přesvědčená, že naděje, láska, odpuštění a mír jsou vždy silnější než jakákoli zbraň,“ dodala žena v růžových šatech a s úsměvem na tváří.

SOUVISEJÍCÍ Dva ruští duchovní i přes možný postih kritizují Putinovu válku 

Černobílá fotografie, na níž Kim Phuc jako devítiletá utíká nahá a popálená napalmem, vznikla 8. června 1972. U příležitosti blížícího se 50. výročí pořízení tohoto snímku přijela Kim Phuc a jedenasedmdesátiletý americký fotograf vietnamského původu do Itálie, aby v Miláně zahájili výstavu jeho fotografií.

„Pamatuji se, že jsme právě dojedli, když jeden voják začal křičet a volal na nás, abychom utíkali pryč,“ vzpomíná na hrůzy vietnamské války Kim, jež má nyní kanadské občanství. „Měla jsem štěstí, že mi útok nespálil nohy a mohla jsem utéct.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Ut odvezl dívku do nemocnice a díky americkému novinářskému průkazu pro ni vymohl lékařskou pomoc. „Musel jsem průkaz ukázat několikrát i vyhrožovat vojákům, ale nakonec jsem se s ní do nemocnice dostal,“ vzpomíná fotograf, který byl za snímek oceněn Pulitzerovou cenou. Jeho fotka významně ovlivnila pohled americké společnosti na válku ve Vietnamu a dodnes patří k nejdojemnějším protiválečným mementům.

Nick šel dívku po roce navštívit domů, ale byla velmi nemocná a nepoznala ho. „Já jsem ho potkala po sedmnácti letech na Kubě. A když vystoupil z auta, zvolala jsem: Jé, jak jsi maličký“, vzpomněla Kim. „Já jsem jí odpověděl: A jak ty jsi vyrostla,“ řekl deníku ABC s úsměvem fotograf.

Teď v Římě Kim nečekala, že ji František pozná, ačkoli už se spolu setkali v roce 2009 v Buenos Aires, kde byl nynější papež tehdy arcibiskupem. „Samozřejmě, že si tě pamatuji,“ řekl jí ve středu na Svatopetrském náměstí v Římě nejvyšší představitel katolické církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. května 2022 Foto: Wikipedie – Kim Phuc

Exit mobile version