Křesťan dnes

Warren obvinil baptisty z pokrytectví, že vylučují sbory kvůli ordinaci žen 

Kalifornský pastor Rick Warren obvinil Jižní baptisty (SBC) z pokrytectví. Připomenul, že nedávno zesnulý pastor Charles Stanley nalezl víru v Krista, díky kázání ženy. Několik baptistických sborů, včetně Saddlebacku, bylo z denominace vyloučeno kvůli ordinaci žen. Na červnovém sjezdu SBC se tyto sbory hodlají odvolat a zůstat součástí největší protestantské denominace v USA.  

„Pokrytectví: SBC v roce 2023 vyloučí sbory za to, že v nich kázala žena, a zároveň uctí Charlese Stanleyho, prezidenta SBC, který byl spasen díky kázání ženy!  „Když paní Wilsonová kázala, Duch svatý mě zasáhl až do hloubi duše! Když dala výzvu ke spasení, přišel jsem jako první.“ Stanley,“ napsal na Twitteru Rick Warren, zakladatel sboru Saddleback. 

SOUVISEJÍCÍWarren se vyjádřil ke službě žen v církvi. Odmítl teologický koncept komplementarismu i egalitarismu 

Nedávno zesnulý pastor Charles Stanley patřil mezi nevlivnější pastory baptistické denominace. Na jeho pohřbu promluvila řada hostů včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa. 

Saddleback je jedním ze tří sborů, které budou na výročním shromáždění v New Orleans přednášet své argumenty před zástupci církve. SBC může hlasovat o tom, zda zruší předchozí rozhodnutí a umožní Saddlebacku návrat k „přátelské spolupráci“, nebo zda ponechá rozhodnutí o vyloučení sboru v platnosti.

Magazín Christianity Today uvádí, že výkonný výbor SBC, který má na starosti záležitosti denominace, v únoru vyloučil Saddleback a pět dalších kongregací s pastorkami.

Zástupce každého vyloučeného sboru bude mít tři minuty na to, aby přednesl své argumenty. Dalšími sbory, kterým hrozí vyloučení, jsou Fern Creek Baptist Church v Louisville v Kentucky a Freedom Church ve Vero Beach na Floridě.

Saddleback, který proslavil Rick Warren a vedl ho až do svého odchodu do důchodu loni v létě, se dostal pod drobnohled poté, co v květnu 2021 ordinoval tři ženy. Tato ordinace odrážela Warrenův teologický posun v této otázce.

„Ve skutečnosti jsem se kvůli Písmu musel změnit. Kultura mě v této otázce změnit nemohla. 

Názory mě v této otázce nemohly změnit. Tlak ostatních lidí by mě v této otázce nezměnil,“ řekl Warren na začátku tohoto roku. „Co mě změnilo, bylo, když jsem se dostal do konfrontace s … Písmem, o kterém nikdo nikdy nemluvil a které podle mého názoru mělo silný dopad na ženy ve službě, včetně Velkého poslání.“

CT připomíná, že tlak některých baptistů na vyloučení Saddlebacku zesílil v loňském roce, když Warrenův nástupce Andy Wood uvedl svou manželku Stacie Woodovou jako vyučující pastorku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. června 2023 Foto: Saddleback – Rick Warren

Exit mobile version