Křesťan dnes

Zástupci tří světových náboženství v ČR vyzývají lidi k očkování

Praha – Oběti pandemie nemoci covid-19 si dnes v Praze připomněli čeští zástupci tří světových náboženství. Drželi minutu ticha za více než 36.000 zemřelých s covidem-19, vyslovili se pro překonávání názorových rozdělení společnosti a vyzvali k jednotě a podpoře protipandemických opatření včetně očkování.

Setkání se konalo na ministerstvu zahraničních věcí v Trauttmansdorffském paláci na Hradčanech. „Věřící ze všech náboženství i nevěřící by měli být v užším vzájemném semknutí, společně bojovat proti projevům stávající krize, hledat naději pro sebe i ostatní, překonávat rozdělování společnosti, aktivně vystupovat na podporu opatření pro ochranu života včetně očkování a dlouhodobě posilovat duchovní i fyzickou odolnost vůči této i dalším hrozbám,“ uvedl zvláštní zmocněnec pro holokaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Robert Řehák, který spolu s náboženskou iniciativou Společný hlas setkání uspořádal.

Na setkání vystoupili také kněz Tomáš Halík, vrchní zemský rabín Karol Sidon, biskup Václav Malý, patriarcha Československé církve husitské Tomáš Butta, farář pro menšiny Českobratrské církve evangelické Mikuláš Vymětal, šejch Milan Váhala, muslimský učitel Kristián Dembický, rabín progresivní židovské komunity David Maxa, docent religionistiky Zdeněk Vojtíšek či tajemník Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš.

Ve společném prohlášení, které účastníci setkání na závěr přijali, vyzvali nejen věřící, ale i ty, kdo se k žádnému náboženství nehlásí, k jednotě. „Aby se nenechali ničím a nikým rozdělit, ale vedli rozhovor, navzájem se podporovali a dodržovali protiepidemická opatření chránící život včetně očkování,“ uvedli.

Iniciativa Společný hlas zastupuje tři abrahámovská náboženství – křesťanství, židovství a islám v České republice. Od roku 2010 organizuje setkání, přednášky, diskuse a akce pro mladé lidi. Na přípravě akce se podílel i zvláštní zmocněnec pro holokaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání ministerstva zahraničí. Abrahámovská náboženství jsou náboženské systémy, které svou duchovní tradici spojují s Abrahámem, tedy zejména judaismus, křesťanství a islám, světová náboženství, která jsou přímo či nepřímo ovlivněna starověkým židovským náboženstvím.

Za celou dobu epidemie od začátku loňského března bylo v Česku zaznamenáno asi 2,47 milionu případů nákazy a zemřelo 36.061 lidí s covidem-19. Poslední měsíc epidemie slábne, panují však obavy z nové vlny v souvislosti s variantou omikron.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík

Exit mobile version