Křesťan dnes

Zatvrzelý kritik papeže byl odsouzen za schizma a exkomunikován

Vatikán – Vatikán dnes exkomunikoval italského ultrakonzervativního arcibiskupa Carla Mariu Vigana, zatvrzelého kritika papeže Františka. Podle úřadu pro doktrínu byl Vigano odsouzen za schizma poté, co odmítl autoritu hlavy katolické církve. Informovaly o tom agentury.

Vigano působil v letech 2011 až 2016 jako papežský vyslanec ve Washingtonu. V roce 2018 zveřejnil dopis, v němž papeže a další vysoké představitele katolické církve obvinil, že léta věděli o tom, že se americký kardinál Theodore McCarrick dopouští sexuálního obtěžování mladých kněží a seminaristů. Podle Vigana s tím ale církevní hodnostáři nic nedělali. Uvedl, že papež by měl rezignovat a následně ho nazval „falešným prorokem“ a „Satanovým sluhou“.

Vatikán obvinění z toho, že McCarrickovo chování kryl, odmítl. Minulý měsíc si Vigana předvolal, aby odpověděl na otázky ohledně podezření ze schizmatu a popírání papežovy legitimity, píše agentura Reuters.

SOUVISEJÍCÍ Kardinál Ouellet k obviněním, která vznesl arcibiskup Vigano

Úřad pro doktrínu dnes v krátkém prohlášení uvedl, že z Viganových veřejných vyjádření bylo jasné, že odmítá uznat papeže Františka a podvolit se jeho autoritě.

Vigano minulý týden uvedl, že se disciplinárního řízení odmítá účastnit, protože neuznává legitimitu institucí, které ho vedou.

Exkomunikace je jedním z nejtvrdších trestů v katolické církvi, který pro provinilou stranu znamená vyobcování nebo vyloučení ze svátostného společenství církve, tj. z možnosti přijímat a udělovat svátosti a aktivně se podílet na mši či jakémkoliv jiném bohoslužebném úkonu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. července 2024 Foto: Wikimedia Commons – Carlos Vigano

Exit mobile version