Křesťan dnes

Zemřel disident, básník a kněz Erwin Kukuczka, bylo mu 78 let

Ústí nad Orlicí – Ve čtvrtek zemřel český kazatel, básník a publicista Erwin Kukuczka, bylo mu 78 let. Informovala o tom dnes orlickoústecká radnice. Husitský kněz dlouhodobě působil v regionu. V Ústí nad Orlicí žil od 80. let, obdržel Cenu města Ústí nad Orlicí a v letech 1994 až 2006 byl i městským zastupitelem.

„Zemřel přítel a moudrý člověk, který mne přivedl do světa koláží a poezie. Čest jeho památce,“ uvedl na facebooku starosta Petr Hájek (Oušťáci).

Jako disident Kukuczka psal básně a měl žurnalistické ambice. Jeho životní směřování změnilo setkání s Egonem Bondym ke konci 60. let v Praze. „Oba jsme si padli do oka. Držel nade mnou ochrannou ruku. Řekl mi: ‚Erwine, když někdo čte ty vaše básně a nezná vás, myslel by si, že to psal hluboce věřící člověk‘,“ řekl ČTK v roce 2013 Kukuczka o dlouholetém přátelství s Bondym.

Podrobný životopis faráři a disidentovi věnoval projekt Paměť národa. Vyučený ocelář a neúspěšný v této profesi se uplatnil v divadle Orfeus v Praze, kde hrál. Angažoval se v odboji proti sovětské okupaci, věnoval se samizdatové činnosti.

V roce 1989 byl v Žamberku vysvěcen na kněze, poté sloužil jako farář Církve československé husitské v Nekoři a Žamberku na Orlickoústecku. V polistopadovém dění se zapojil do aktivit Občanského fóra. Dál se věnoval literární a publikační činnosti, organizování výstav.

„Život Erwina Kukuczky dle jeho slov ovlivnilo především setkání s vírou a literaturou,“ uvedla Paměť národa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. července 2022 Foto: Ústav pro studium totalitních režimů – Erwin Kukuczka

Exit mobile version