Křesťan dnes

Zemřel mennonita Nguyen Quang Trung, který vedl církev v temných dnech Vietnamu

Nguyen Quang Trung se 30 let snažil o uznání a registraci mennonitské církve vietnamskou vládou, aby se věřící mohli legálně scházet a konat bohoslužby. Když se mu to konečně podařilo, oslavil tento triumf slovy apoštola Pavla: „Žijeme-li, žijeme pro Pána, a umíráme-li, umíráme pro Pána. Ať tedy žijeme, nebo umíráme, patříme Pánu“ (Ř 14,8).

Pastor a dvojnásobný prezident Vietnamské mennonitské církve, zemřel 23. března ve věku 84 let. Byl známý svou „trpělivou vytrvalostí“ a „neúnavným úsilím o prosazení a právní potvrzení mennonitské přítomnosti ve Vietnamu“, uvedl pro Anabaptist World Gerry Keener, bývalý vedoucí Východních mennonitských misií.

SOUVISEJÍCÍVe věku 58 let zemřel filipínský biskup 75tisícového megasboru 

Magazín Christianity Today informuje, že Nguyen se narodil v průmyslové oblasti Gia Dinh u Saigonu. Jeho matka zemřela, když mu bylo pět let. Jeho otec byl oddaný křesťan. Vychovával ho ve Vietnamské evangelikální církvi, jež je součástí Křesťanské a misionářské aliance.

Ve svých dvaceti letech se Nguyen dostal k mennonitům a trávil hodně času v čítárně zřízené Východní mennonitskou radou pro misie a charitu. Navštěvoval kurzy angličtiny a Bible a učil se anabaptistickému učení o nenásilí.

„Tentýž Duch, který zmocnil Ježíše, zmocňuje i nás, abychom milovali nepřátele,“ učili misionáři Nguyena, „abychom raději odpouštěli, než abychom se mstili, abychom praktikovali správné vztahy, abychom se při řešení sporů spoléhali na společenství víry a abychom se zlu bránili bez násilí.“

Nguyen přijal myšlenku, že křesťané by měli „následovat Krista na cestě míru“ a praktikovat „neodporování“, i když jim hrozí pronásledování a smrt.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. května 2024 Foto: Eastern Mennonite Missions, upravené Christianity Today – Nguyen Quang Trung

Exit mobile version