Křesťan dnes

Zemřel zakladatel největšího sboru na světě, korejský letniční pastor David Yonggi Cho

Pastor David Yonggi Cho zemřel ve věku 85 let. Zakladatel korejského sboru Yoido Full Gospel Church se sídlem v Soulu, který v jeho největší slávě navštěvovalo kolem 800 tisíc křesťanů, byl díky své službě výraznou osobností letničního hnutí. 

Yonggi Cho, který v roce 2008 odešel z vedení sboru a byl jmenován emeritním pastorem, zemřel dnes ráno v 7:13 místního času v nemocnici v Soulu. Podle Christian Post byl korejský pastor v péči lékařů od června 2020.

„Hlásal evangelium naděje korejskému lidu, který po korejské válce propadl zoufalství,“ uvedl sbor v prohlášení pro agenturu Associated Press. „Podílel se na růstu korejské církve, zejména na rozvoji největšího sboru na světě Yoido Full Gospel Church.“

Presbyteriáni v Pchjongjangu

Prvním protestantským misionářem v Koreji byl presbyteriánský lékař jménem Horace Allen v roce 1884. Následoval ho Horace Underwood, ordinovaný presbyteriánský misionář, který usiloval o překlad celé Bible do běžné korejštiny.

Korea byla pro křesťanství neobvykle úrodnou půdou – za pouhých 15 let už bylo v Pchjongjangu dostatek členů, aby vznikl seminář. Jeden z pradědů severokorejského diktátora Kim Čong-una navštěvoval misionářskou školu jako člen presbyteriánské církve, další byl presbyteriánský duchovní.

Několik věcí pomohlo křesťanství se na poloostrově udržet. Jedním z nich byla domorodá víra v nejvyšší bytí, která se dala snadno přemostit k víře v křesťanského Boha. Další byla snaha, aby se církve staly finančně nezávislými na zahraniční pomoci a co nejdříve získaly domácí vedení. Za třetí: misionáři s sebou přivezli lékařskou péči a vzdělání. Jejich nemocnice a školy či univerzity – a americké křesťanské hodnoty, které zastupovaly – byly zvláště atraktivní pro mladé Korejce.

V roce 1907 vypuklo obrovské duchovní probuzení (stejně jako ve Welsu, Jihoafrické republice, Indii a USA) – často nazývané jako „korejské letnice“ nebo „obrození Pchjongjangu“. provázené kázáním a veřejným vyznáváním hříchů – jak korejskými pastory, tak americkými misionáři – došlo k obnovení víry tisíců. V roce 1910 bylo z celkového počtu 13 milionů obyvatel více než 200 tisíc křesťanů. Z nich 60 tisíc žilo v oblasti Pchjongjangu a město se nazývalo „Jeruzalémem východu“.

Prosperita

Křesťanství v Jižní Koreji bylo na vzestupu. V roce 1950 měla země 1,6 milionu křesťanů, pak se to ztrojnásobilo na 5,7 milionu v roce 1970, poté to bylo 14,7 milionu v roce 2000.

Následně jihokorejští křesťané začali s budováním megasborů. Dnes můžete v Soulu nalézt největší baptistické, presbyteriánské a metodistické sbory na světě.

Pak korejská církev začala vysílat mise: v roce 1991 poslala 1200 misionářů, 13 tisíc v roce 2006 a 27 tisíc v roce 2017.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. září 2021 Foto: Facebook – David Yonggi Cho

Exit mobile version