Křesťan dnes

Zpráva o situaci Ujgurů svědčí o popravách, sterilizaci a životě v pracovních táborech

Popravy, nucené sterilizace a život v pracovních táborech. To všechno jsou postupy, které Čína používá proti Ujgurům. To je alespoň závěr zprávy, kterou vypracoval Newline Institute for Strategy and Policy se sídlem ve Washingtonu.

Autoři dokumentu tvrdí, že mají důkazy o tom, jak se Peking snaží v rámci plánu o jednu etnickou identitu vymýtit muslimskou komunitu Ujgurů.

SouvisejícíKřesťanská organizace obvinila firmu Marks&Spencer ze zneužívání otrocké práce Ujgurů

„Důkazy jsou ohromující a svědčí o tom, že Čína zjevně porušuje Úmluvu o genocidě z roku 1948,“ uvedl pro CBN News spoluautor textu Azeem Ibrahim. Mezi tyto důkazy patří jak veřejné tak uniklé dokumenty ze státní správy v Čínské lidové republice, ale také více než svědectví více než tisícovky očitých svědků a satelitní snímky.

V závěru zprávy se píše, že vše ukazuje na cíl prezidenta Si Ťin-pchinga spojit 55 etnických menšin v zemi, včetně Ujgurů, do jedné čínské kultury.  „Sám prezident Si je méně komunista a více nacionalista,“ řekl pro CBN Ibrahim. „Usiluje se o sinizaci celé země; a nejde jen o ujgurské muslimy.“

SouvisejícíBBC: Čína odděluje muslimské děti od rodin, aby je převychovaly

Podle Ibrahima se proces sinizace týká také křesťanů, jejichž kostely jsou demolované buldozery. Sedm let poté, co prezident Si řekl úřadům, aby vůči Ujgurům neměly „absolutně žádné slitování“, jsou až dva miliony z nich nyní uvězněny v pracovních táborech rozmístěných po čínské provincii Sin-ťiang.

Papež připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů, Čína to popírá


Papež František v loňském roce poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize Ujgury zmínil ve výčtu skupin, které jsou v současnosti pronásledované z náboženských důvodů. Čínské ministerstvo zahraničí se proti slovům papeže ohradilo a uvedlo, že jeho prohlášení není založeno na faktech. Vatikán byl v uplynulých měsících kritizován za příliš vstřícný postoj k Pekingu.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Často myslím na lidi, kteří čelí pronásledování: na Rohingy, nebohé Ujgury, jezídy, vůči nimž (teroristická organizace) Islámský stát spáchal opravdu kruté činy, či křesťany v Egyptu a Pákistánu,“ stojí v knize Let Us Dream (Mějme sny), kterou papež napsal ve spolupráci s britským novinářem Austenem Ivereighem.

Čínské ministerstvo zahraničí papežova slova odmítlo a tvrdí, že v Číně mají „lidé ze všech etnických skupin“ zaručenou svobodu náboženství.

Za přístup k Ujgurům Čínu kritizují nevládní organizace, Spojené státy i mnohé evropské země. Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží více než milion Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání a odmítají nařčení, že v nich Ujguři pobývají z donucení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 31. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – Ujgurové

Exit mobile version