Křesťan dnes

Žulový památník u Tupes připomene návštěvu papeže Jana Pavla II.

Zlín – Obec Tupesy na Uherskohradišťsku dá vybudovat památník, který připomene návštěvu papeže Jana Pavla II. v sousedním Velehradě z dubna 1990. Památník z žuly a litého kovu vznikne v dílně akademického sochaře Otmara Olivy. Stát bude u cyklostezky mezi Tupesy a Velehradem, po které každoročně chodí tisíce poutníků, řekl ČTK starosta Tupes Oldřich Vávra (KDU-ČSL).

„Byla to jedna z nejvýznamnějších návštěv, která přicházela bezprostředně po sametové revoluci. Z mého pohledu to byl zásadní impuls pro směřování naší země do budoucnosti, a to jak na domácím, tak na mezinárodním poli,“ uvedl starosta. Památník bude podle něj mít podobu pětimetrového obelisku.

Náklady na vybudování památníku činí téměř 1,2 milionu korun. Radní Zlínského kraje dnes schválili, že 500.000 korunami na něj obci přispěje hejtmanství. Schválit to ještě musejí krajští zastupitelé. Dalších 200.000 korun na jeho vznik uvolní Mikroregion Buchlov. Papež Jan Pavel II. navštívil Velehrad 22. dubna 1990, v obci a jejím okolí však doposud podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) připomínka této významné události neexistuje. „Je dobře, že zde taková připomínka vznikne a my ji hodláme finančně podpořit,“ uvedl Čunek.

Památník bude podle Vávry stát nedaleko fotbalového hřiště, kde v roce 1990 Jan Pavel II. přistál vrtulníkem. V těchto místech je při červencových Dnech lidí dobré vůle a pravidelné celonárodní pouti parkoviště pro návštěvníky a zastávka hromadné dopravy. Současně s památníkem, který by měl být hotový nejpozději v červenci příštího roku, vznikne také klidové odpočinkové místo.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 23. ledna 2020  Foto: Wikimedia Commons – Jan Pavel II. v Logan Circlu ve Filadelfii, kde sloužil mši, pro více než milion lidí (4. říjen 1979)

Exit mobile version