Křesťan dnes

Český parlament uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele

PRAHA/JERUZALÉM – Podle izraelského velvyslance v České republice Daniela Merona většinové rozhodnutí poslanecké sněmovny uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele odráží vůli českého lidu. „Rozhodnutí odráží zvláštní vztah mezi těmito dvěma zeměmi, dvěma národy, zlatou Prahou a Jeruzalémem ze zlata,“ komentoval Meron pro deník Maariv úterní vyjádření české poslanecké sněmovny k rezoluci UNESCO o Jeruzalému.

Českým poslancům ve středu 24. května večer poděkoval i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Rád bych poděkoval českému parlamentu za rozhodnutí nesouhlasit s rezolucí UNESCO, která neuznává izraelskou suverenitu nad Jeruzalémem,“ řekl Netanjahu během své řeči na Muničním vrchu během oslav 50. výročí znovusjednocení Jeruzaléma. „Češi nám kdysi dali české pušky a tehdy to byl začátek boje. Dnes je to také známkou antagonistického boje s rozpoznáním jednoduché věci,“ pokračoval izraelský předseda vlády.

„Parlament v Praze vyzval svou vládu respektovat postavení Jeruzaléma jako hlavního města Izraele a také navrhl zastavit jakékoliv další placení členských příspěvků UNESCO, pokud bude organizace i nadále politicky diskriminovat Izrael. Je to správné, úctyhodné a odvážné rozhodnutí, které by ostatní měli následovat,“ prohlásil Netanjahu.

Izraelský premiér rovněž zmínil, že Československo poskytlo roku 1948 Izraeli výzbroj, zatímco západní země uplatňovaly na nově zrozený stát Izrael, který se bránil invazi vojsk pěti arabských zemí, zbrojní embargo.

 

Židovský tiskový informační servis
Foto: Pixabay

Exit mobile version