Křesťan dnes

Dan Drápal k výbuchu ve Vrběticích: Každý se musí rozhodnout, čemu bude věřit

Rozhovor s Danem Drápalem k výbuchu ve Vrběticích, k očkování s vakcínou Sputnik a o jeho pohledu na Rusko. 

Vody české společnosti v posledních týdnech rozvířily informace o výbuchu ve Vrběticích, kterého se měli dopustit ruští agenti. Jak hodnotíš tuto kauzu?

Ta kauza se skutečně probírala ze všech stran. Mně ale zarazilo, že jeden aspekt, se ale nezmiňoval. Alespoň jsem o něm neslyšel. Společnost se rozdělila na ty, kteří věří Rusům a na ty, kteří věří naší kontrarozvědce. Přiznám se, že patřím do toho druhého tábora.

SouvisejícíPokrytectví bylo vždy problém církve, je potřebné mít důvěrníka, tvrdí Drápal

Ale abych se vrátil k tomu zásadnějšímu, a sice k tomu požadavku: přineste důkazy, že to opravdu ti Rusové udělali. Co bylo zveřejněno, byla cela řada indicií, tedy nepřímých důkazů. Lidé, kteří volají po důkazech, že  to udělali Rusové, zřejmě očekávají, že někdo vytáhne nějakou fotografii, jak ten agent zapaluje rozbušku nebo něco podobného, což mi připadá velice naivní.

Chtěl bych upozornit na jednu věc, Rusové vědí, že víme, že to udělali oni. My víme, že oni vědí, že to víme. Jednu věc, ale oni zřejmě nevědí, a sice, jaké ty důkazy máme, resp. jaké má naše tajná služba. Kdyby naše tajné služby daly vědět, jak to víme s takovou jistotou, tak se můžou rovnou zrušit. Protože Rusové vědí, že to víme, ale nevědí, co všechno víme. To znamená, že ten požadavek, aby tajné služby zveřejnily důkazy je podle mně absolutně bezpředmětný. To nemohou udělat, jednak kvůli sobě, protože by ztratily jakýkoli kredit u spojeneckých služeb. To znamená, že nakonec je to otázka důvěry a to si musí každý rozmyslet, čemu věří.

Slyšel jsem argument, podívejte se, Američani šli do Iráku, protože tam údajně jsou zbraně hromadného ničení a lhali. A tato zkušenost, že americká tajná služba lhala – i když já bych spíše řekl, že byla oklamána – se analogicky vztahuje i na tuto situaci, že i ty naše tajné služby lžou, což je obrovská tragédie. Jsem přesvědčen, že ty naše tajné služby pracují dobře a doufám, že nezveřejní, co všechno vědí, protože to by byla tragédie.

S tímto případem se pojí také nákup neregistrované vakcíny Sputnik. Měla by ji Česká republika koupit a začít s ní očkovat?

Já bych se v tomto řídil jednak Světovou zdravotnickou organizací a jednak Evropskou lékovou agenturou. Jsem rád, že náš předchozí ministr to nepovolil a možná kvůli tomu přišel o místo, ale tvrdil, že budeme akceptovat pouze to, co akceptuje Evropská léková agentura.  Netvrdím, že vakcína Sputnik je sama o sobě špatná.

SouvisejícíDrápal: Nakonec se každý rozhodne sám

Mám za to, že je to ní jako s ruským raketovým programem. Rusové jsou schopni poslat člověka do vesmíru, jsou schopni spravovat úžasný vesmírný program, ale nejsou schopni vyrábět běžné sériové auto.

Podle toho, co vím a co jsem o ní četl, tak Sputnik je velice kvalitní vakcína. Problém je v tom, že oni nejsou schopni dohlédnout, aby podniky, které tu vakcínu vyrábějí ve velkém, to dělaly správně. Proto se objevují problémy, jaké měli na Slovensku, kde zjistili, že ty vakcíny nejsou takové, jaké podle dokumentace měly být. Je to škoda, protože se zdá, že jsou schopni vyrobit dobrou vakcínu,  ale v malém, nikoli ve velkém.

Ty jsi to už trochu naznačil, obě tyto otázky do velké míry souvisí s naším vztahem k Rusku. Mnozí Rusko zatracují a vidí v něm uzurpátora, ale naleznou se taky tací, kteří v Putinovi vidí zachránce. Kde mezi těmi póly vidíš sebe? 

Rozhodně nevidím Putina jako zachránce, ale beze sporu je to schopný člověk, který byl schopen postavit tu zemi po letech komunismu na nohy. Nicméně se rozhodl, že nebude státem standardního typu. Ono se hodně hovoří o tom, že Rusko se cítí ohrožené Západem. Já bych chtěl upozornit na to, že jistě se na Západě najde hodně lidí, kteří chtějí vydělávat prachy. Pravé těmto lidem hodně záleželo na tom, aby se Rusko stalo standardním státem, se kterým se dá obchodovat, který je schopen investovat své finanční přebytky na Západě, ale současně umožní investovat v Rusku.

Mám za to, že to nebylo při nástupu vlády, ale někdy později, kdy se Putin touto cestou rozhodl nejít, myslím cestou standardního státu a nevím, co ho k tomu vedlo. Protože si myslím, že mu musí být jasné, že ta konfrontace se Západem, kterou on neustále vyostřuje, bude pro Rusko ekonomicky nevýhodná. Rusko mohlo být na tom ekonomicky mnohem lépe, kdyby neobsadilo kus Gruzie, kdyby neobsadilo Krym a nedělalo tyhle věci, které v Rusech vyvolávají pocit, jak je ta jejich země úžasná a veliká. Rusové pro svou mentalitu nejsou naštěstí schopni ekonomicky růst, přestože mají diktaturu. Ta diktatura je moderovaná tím neustálým nepořádkem na těch nižších úrovních.

Ruskem jsem se zabýval velice intenzivně mnoho let. To bylo v době, kdy jsem studoval na teologické fakultě a kdy jsem ztratil základy víry, pokud jsem nějaké měl. Tak jsem se rozhodl, že se budu Rusku věnovat a myslím si, že ruské dějiny znám docela dobře. Možná se mohu trochu vytáhnout, přečetl jsem všech 35 dílů druhého vydání Leninových spisů. Chtěl jsem poznat, jak to tam skutečně bylo. To bylo potom zakázané, protože knihy obsahovaly poznámky, ze kterých se dalo vyčíst, jak to skutečně bylo s tím převratem a s Velkou říjnovou revolucí a s bolševiky a menševiky. Nynější pojetí dějin je teď úplně zfalšované, protože tu revoluci vedli nikoli bolševici, ale tzv. eseři – sociální revolucionáři, kteří byli bolševiky později poraženi. Tam je spousta takových nesrovnalostí. Mnoho se z toho dá dokázat. Revoluce byla říjnová, ale stala se v listopadu a vedl ji Lenin, ale jmenoval se Uljanov.   Ruský národ je nesmírně milý a pohostinný. Má však tu smůlu, že má vždy prostě hroznou vládu. 

Autor: Michal Nosál Datum: 14. května 2021 Foto: Dan Drápal

Exit mobile version