Křesťan dnes

Drápal: Nakonec se každý rozhodne sám

S Danem Drápalem o nových ambicích Joea Bidena sjednotit Američany, o útoku na Kapitol, vypnutí Donalda Trumpa, falešných proroctvích a očkování.

Biden se stal 46. americkým prezidentem a teď se hlavně hovoří o tom, do jaké míry se mu podaří sjednotit národ. Toto bylo také jedním z témat jeho inaugurační řeči. Co myslíš, bude úspěšný?

Já mu přeji, aby se mu to podařilo, ale moc velkou naději nemám. Myslím si, že nějaké zásadní přehození výhybek by si vyžadovalo zásadní probuzení. Ty dva americké tábory mají tak odlišné hodnoty a ty příkopy jsou tak hluboké, že nejsou schopny spolu komunikovat. Takže z tohoto hlediska tomu velkou naději nedávám, i když bych jim to přál, protože alternativa vypadá dosti děsivě.

Co myslíš tou alternativou?

Alternativou k jednotě je nejednota. Myslím tím další polarizaci. Myslím si, že by bylo chybou si myslet, že ta polarizace byla zásadně vázána na osobu Donalda Trumpa. On ji mohl přiživovat, mohl jí dát určitý výraz, ale existovala před ním a bude určitě existovat i po něm. Těch 70 milionů hlasů pro Trumpa nejsou lidé, kteří by se tak snadno rozpustili v tom druhém táboře.

SouvisejícíS Danem Drápalem o vzniku KS: Počítali jsme s tím, že budeme muset jít do ilegality

Inauguraci předcházela přísná bezpečnostní opatření, která souvisela s nepokoji na americkém Kapitolu na začátku roku. Jak vnímáš tuto událost?

Skoro lituji, že jsem si nezahrál na proroka. Tušil jsem, že při inauguraci k žádným dalším nepokojům nedojde.

Útok na Kapitol mě překvapil. Nejvíce nepřipravenost bezpečnostních sil v té chvíli. Protože se bráním konspiračním teoriím, tak tomu nechci věřit, ale vypadalo to, jako by někdo napomohl, aby průnik do budovy byl možný.

Samozřejmě s tím nesouhlasím. V tomto bych souhlasil s Romanem Jochem, že kdyby někdo střílel do lidí, kteří násilně pronikli do budovy, tak by to podle zákona bylo v pořádku. Myslím, že ti lidé, kterým se podařilo vniknout do budovy, tím byli sami překvapeni.

 Výsledkem těchto útoků je reakce velkých sociálních sítí, které zablokovaly účty Donalda Trumpa. Facebook i Twitter argumentovaly tím, aby ještě více nepodněcoval k násilí. Byl to hlavně Twitter, který Trump hodně využíval. Donald Trump zval své lidi do hlavního města, vystoupil před nimi a vybídl je, aby kráčeli ke Kapitolu. Jak vnímáš ten konflikt svobody slova a na druhé straně, je třeba říci, že se jedná o soukromé firmy, které si mohou definovat vlastní pravidla…

To, co se v této souvislosti stalo, považuji za mnohem závažnější než všechno ostatní, včetně dočasného obsazení budovy Kapitolu, protože se ukázalo, kdo má ve skutečnosti moc. Pokud někdo může vypnout prezidenta Spojených států, tak má obrovskou moc.

Přiznám se, že jsem kvůli tomu jednu noc nespal, protože jsem domýšlel, co to všechno znamená. Jen málo lidí u nás a v Americe si uvědomuje, že tady máme problém.  Já trochu sleduji debatu u nás a jsem často kritický ke stanoviskům Respektu, ale ti redaktoři si uvědomují, jak je to závažné.

Řekl bych, že jedna věc, která je ve stínu a je ještě závažnější než vypnutí Trumpa, je bojkot té platformy Parler. Ještě před měsícem jsem nevěděl, že něco takového existuje. Tato sociální síť nemůže existovat bez podpory velkých firem, jako je např. Amazon nebo Apple. Velké společnosti mají moc vypnout Trumpa a mají moc blokovat alternativní sítě. To nepovažuji za ohrožení svobody slova, ale za konec svobody slova. To mě skutečně děsí a domnívám se, že většině lidí to zatím nedochází.

 

Ještě před prezidentskými volbami několik křesťanských lídrů prorokovalo o vítězství Donalda Trumpa. Někteří z toho činili pokání a už se veřejně i omluvili. Jaké poučení z toho plyne?

Vidím to jako veliký průšvih, který se týká evangelikální komunity. Dělo se to i u nás, když byl zvolen Miloš Zeman. Mnoho charizmatických křesťanů má pocit nějakého zjevení, ale ve skutečnosti jde o toužebné přání nebo odhad situace. To přirozeně znevěrohodní dar proroctví, ve který věřím. Mám z toho hrůzu, když slyším některá ta „proroctví“. Jsem rád za ty, kteří z toho činili pokání. Chtělo by to asi nějakou hlubší studii, jak odlišit naše dojmy od Božího proroctví.

SouvisejícíS D. Drápalem ke službě žen v církvi: Jsou ženy, které mají obdarování i povolání, aby něco vedly

Naše poslední téma se bude týkat očkování. Jsou lidé, kteří je z morálního nebo medicinského hlediska odmítají. Jiní zas apelují na zodpovědnost. Připomenu jen, že oba žijící papežové se nechali naočkovat nebo také hlava anglikánské církve. Jak vnímáš konflikt mezi těmito dvěma skupinami?

Souvisí to s rysem naší doby, která nepřeje autoritám. Lidé se nehodlají řídit statistikami a názorem expertů. Ta věc nikdy nebude sto ku nule. Vysvětlím to na svém příkladu – lidé se mě ptají: „Necháš se naočkovat?“ Odpovídám: „Ano, nechám, protože mě to už otravuje a rád bych se setkával bez obav a s čistým svědomím s více lidmi.“ Zatím se držím zpátky a více si s lidmi volám a píšu. A když se mě lidé ptají na nebezpečí, ano, určitě jsou. Tak lidem říkám, že pro mě je to věc statistiky.      

Denně mi chodí maily, které jsou pro a proti. Mám takový adresář, kam si to ukládám. V těch mailech se objevují názory jako: jedna doktorka řekla, že… Ale my tady pracujeme se statistikou. Společnosti, které to vyrábějí, neříkají, že to bude 100% účinné, i když některé jsou podstatně lepší, jiné zas podstatně horší.

Říkám také, že zavolám některým svým známým lékařům a zeptám se jich na názor. Vzhledem k obrovské nedůvěře, která panuje, bude lepší, že to je dobrovolné. Pokud se nebude očkovat alespoň 60 nebo 70% populace, tak účinek vakcíny bude nižší, ale s tím se nedá nic dělat, protože sociální kapitál naší společnosti je tak nízký, že některé lidi prostě nepřesvědčíte.

Uvedu příklad: objeví se informace, že můžou nastat vedlejší účinky a na to hned slyším něčí komentář: „Vidíte, oni sami říkají, že to je špatný.“ Tam, kde se společnost snaží pravdivě informovat, tak se to vykládá jako nějaké špatné svědomí a přiznání, že je to špatné. 

Takže ano, dám se očkovat a každému to doporučuju, ale nakonec se každý bude muset rozhodnout sám.     

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Michal Nosál Datum: 7. února 2021 Foto: Dan Drápal          

Exit mobile version