Křesťan dnes

Desítky čínských policistů vtrhly na bohoslužbu Early Rain Covenant Church a zatkly známého spisovatele

Desítky policistů 14. srpna vtrhly na shromáždění Early Rain Covenant Church (ERCC) a zadržely jednoho z jejích členů, známého křesťanského spisovatele Sing Hongweie, za údajné „napadení policisty“. 

Podle organizace Christian Solidarity Wordlwide se skupina více než 50 křesťanů sešla v čajovně ve městě Čcheng-tu v jihozápadní provincii S‘-čchuan k nedělní bohoslužbě, když na místo vtrhlo asi 30 policistů v uniformách i v civilu. Oznámili, že shromáždění je „nezákonné“, zamkli dveře a nařídili všem, aby předložili své doklady totožnosti. Sing Hongwei, známý pod pseudonymem A Sin, byl násilím odveden na místní policejní stanici poté, co odmítl sdělit své údaje.

SOUVISEJÍCÍBiskup se odmítl podřídit nařízením Pekingu, úřady v odvetě zbouraly místo setkávání

V prohlášení vydaném 15. srpna ERCC uvedla: „Bratr A Sin seděl v čajovně. Požadavek policistů na zapsání údajů o jeho totožnosti ignoroval, ale na policii ‚nezaútočil‘. Jeho zadržení je potlačováním náboženského vyznání ze strany úřadů. Jedná se o opětovný zásah proti Early Rain Covenant Church po událostech z 9. prosince 2018. Jedná se o důsledné a pokračující pronásledování. Naléhavě žádáme policii, aby přestala s útlakem a potlačováním církve a přestala se k členům ERCC chovat jako k občanům druhé kategorie.“

CSW na svých stránkách dále informuje, že A Sin je aktivista a spisovatel, který se v roce 1989 účastnil prodemokratických protestů a v roce 1992 byl na tři roky uvězněn. Podle ERCC je to „jemný muž“, který se věnuje charitativní činnosti a vzdělávání. Vydal životopis Samuela Pollarda s názvem Milovat Čínu svým životem a přeložil několik knih o misionářích.

V únoru 2019 byl na deset dní zadržen poté, co se zastal matky pastora Wang I, kterou zbila policie v Čcheng-tu.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Od razie úřadů v ERCC a zatčení více než 100 členů a vedoucích církve uplynuly více než tři roky. Zatímco pastor Wang I a starší Kjun Defu zůstávají ve vězení, obtěžování a zastrašování členů církve pokračuje v nezmenšené míře. 

Ve stejném prohlášení ERCC uvedla: „…členové církve byli vystaveni dlouhodobé diskriminaci a výhrůžkám ze strany vlády; rodiny věřících jsou dlouhodobě sledovány a předvolávány; členové jsou bez zjevného důvodu vystěhováni, a dokonce se stali bezdomovci; církevní shromáždění byla monitorována, přičemž na každém shromáždění bylo vyhrožováno zásahem…“.

Zakládající prezident CSW Mervyn Thomas uvedl: „CSW je znepokojena pokračujícím pronásledováním členů církví Early Rain Covenant Church, Green Pastures a Love Reformed Church. Dlouhodobé problémy, kterým členové církve ERCC čelí, když se nemohou scházet ke společným bohoslužbám, což je právo zakotvené v mezinárodním právu, jsou obzvláště znepokojivé. Tento sbor ERCC musel konat bohoslužby v čajovně, protože jejich církevní majetek byl před více než třemi lety zabaven, a přesto se na ně čínské úřady stále zaměřují a trestají je za účast na církevních aktivitách zastrašováním a zadržováním. Vyzýváme k propuštění všech zadržených křesťanů, kteří čekají na soud za pokojné uplatňování svých práv, včetně okamžitého a bezpodmínečného propuštění křesťanského spisovatele A Sina, který má vážné zdravotní problémy. Čínské úřady musí ukončit stíhání církevních představitelů a zastavit veškeré porušování práv všech náboženských skupin nebo skupin věřících v zemi.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. srpna 2022 Foto: China Aid – pastor Wang I

Exit mobile version