Křesťan dnes

Díky Orbánovi se Kirill nedostal na sankční seznam Evropské unie

Brusel – Díky naléhání Maďarska byla hlava ruské pravoslavné církve vyňata z posledního balíčku sankcí Evropské unie, které mají potrestat Rusko za invazi na Ukrajinu, uvedli čtyři diplomaté EU pro agenturu Associated Press.

Šestý balíček sankcí, který zahrnuje embargo na dovoz většiny ruské ropy do konce roku, schválili velvyslanci ve čtvrtek v návaznosti na politickou dohodu, které vedoucí představitelé EU dosáhli na začátku tohoto týdne.

SOUVISEJÍCÍMaďarsko žádá vyškrtnutí patriarchu Kirilla ze sankčního seznamu Evropské unie 

Patriarcha Kirill z ruské pravoslavné církve byl původně zařazen mezi osoby, které chtěly státy EU sankcionovat, ale návrh musel být schválen jednomyslně. Vyškrtnut byl na naléhání Maďarska, které je v rámci EU vnímáno jako nejbližší spojenec Moskvy.

Maďarský premiér Viktor Orbán pohrozil, že na summitu lídrů celý balík sankcí zablokuje, pokud nedostane záruky, že jeho země nebude ropným embargem bezprostředně postižena. Maďarsko je na ruské energii závislé více než většina zemí EU.

Maďarská vláda podle AP uvedla, že uvalení sankcí na Kirilla by bylo nevhodné z důvodu respektování náboženské svobody.

Kirill, hlava jedné z největších a nejvlivnějších církví východního pravoslaví, zdůvodnil ruskou invazi duchovními důvody a označil ji za duchovní boj proti Západu a jeho propagaci homosexuality.

V případě sankcí by Kirillovi hrozil zákaz cestování a zmrazení majetku. Kirill zopakoval Putinova nepodložená tvrzení, že se Ukrajina podílí na „vyhlazování“ rusky mluvících obyvatelů v Donbasu, kde Ruskem podporovaní separatisté od roku 2014 bojují proti ukrajinským silám.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill

Exit mobile version