Křesťan dnes

Maďarsko žádá vyškrtnutí patriarchu Kirilla ze sankčního seznamu Evropské unie 

Brusel – Maďarsko ve středu zablokovalo dokončení balíčku sankcí Evropské unie proti Rusku a trvalo na vyškrtnutí hlavy ruské pravoslavné církve patriarchy Kirilla ze seznamu sankcionovaných osob, uvedli pro agenturu Reuters tři diplomaté.

Vedoucí představitelé Evropské unie se počátkem tohoto týdne v zásadě dohodli na šestém balíčku sankcí proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu a vládní vyslanci EU měli ve středu tuto politickou dohodu převést do právního textu, aby mohla vstoupit v platnost.

Zásadní je, že balíček obsahuje rozhodnutí o zákazu nákupu veškeré ruské ropy a rafinérských produktů dovezené tankery. Ropovod Družba má po žádosti Maďarska, Slovenska a Česka výjimku. 

„Dohoda se odkládá, protože Maďarsko má námitky proti sankcím vůči patriarchovi Kirillovi,“ uvedl pro Reuters jeden z diplomatů EU. Dva další tuto informaci potvrdili. 

Patriarcha Kirill svými prohlášení i v minulosti obhajoval jednání Ruska na Ukrajině, přičemž uvedl, že konflikt vnímá jako obranu proti liberální kultuře Západu, kterou považuje za dekadentní, píše Reuters.

Kirillova podpora ruské vojenské invaze na Ukrajině, při které umírají tisíce vojáků i ukrajinských civilistů, však podle Reuters rozzlobila některé představitele pravoslavné církve v Rusku ale i některé církevní představitele v zahraničí, kteří jsou ve spojení s Moskevským patriarchátem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – Viktor Orbán

Exit mobile version