Křesťan dnes

DPA: Vlivný německý kardinál šíří ve Vatikánu konspirační teorie o covidu-19

Vatikán – Vlivný německý kardinál Gerhard Ludwig Müller šíří ve Vatikánu názory na pandemii covidu-19, které mají blízko ke konspiračním teoriím. Podle Müllera je pandemie záminkou k tomu, aby vlády a finanční elity zavedly přísnější kontrolu nad obyvatelstvem. Na výroky kardinála, který byl editorem sebraných spisů emeritního papeže Benedikta XVI. a v současnosti působí jako soudce nejvyššího soudu katolické církve, upozornila dnes agentura DPA. Papež František opakovaně projevil na pandemii jiný názor a vyzval k očkování proti covidu-19.

Müller například uvedl, že „lidé sedící na trůnu svého bohatství“ vidí v epidemii příležitost, jak ostatním vnutit své priority. Epidemie podle něj slouží jako záminka pro vytvoření „totální kontroly“ nad obyvatelstvem ze strany státu. Mezi bohatými, kteří chtějí pandemii covidu-19, využít pro prosazení své agendy jmenoval Müller například americké miliardáře George Sorose či Billa Gatese.

SOUVISEJÍCÍAfričtí pastoři bojují proti teologii slibující uzdravení z nemoci Covid-19

Podle politologa Jana Rathjeho Müllerovy výroky vykazují podobné rysy jako konspirační teorie, které se kolem pandemie šíří ve společnosti.

Müller byl v letech 2002 až 2012 řezenským biskupem a v letech 2012 až 2017 po kardinálovi Josephovi Ratzingerovi (papeži Benediktu XVI.) druhým Němcem v čele vlivné Kongregace pro nauku víry. Podle Vatikánu se podílel na více než 500 akademických publikacích.

Müller není ale jediný vysoce postavený představitel katolické církve, který šíří konspirační teorie ohledně pandemie. V listopadu italská média upozornila na vystoupení bývalého velvyslance Vatikánu v USA kardinála Carla Marii Viganóa, podle kterého je pandemie jen podvodem a vlády úmyslně zabíjely nakažené, aby zbytku obyvatelstva vnutily protipandemická opatření. Viganó patří k nejsilnějším kritikům papeže Františka a jeho vystoupení vatikánští činitelé kritizovali.

Papež František mnohokrát vyjádřil svou podporu očkování proti covidu-19, které označil za „akt lásky“. Vyzývá ale k rovnější distribuci vakcíny mezi bohatými a chudšími zeměmi a k odlišnému nastavení světového společenství a hospodářství po pandemii, aby plodilo méně nerovnosti a více chránilo životní prostředí. Při cestě ze zářijové návštěvy Slovenska papež uvedl, že ve Vatikánu je malá skupina lidí, kteří se odmítají nechat proti covidu-19 naočkovat a ve sboru kardinálů je několik „popíračů“ existence viru.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK. Datum: 13. prosince 2021. Foto: Wikimedia Commons –

Exit mobile version