Křesťan dnes

Jsou evangelikálové připraveni na opětovnou kandidaturu Donalda Trumpa?

Komentátor listu The Christian Post Michael Brown se ve svém článku obrací na americké evangelikály s dotazem, zda jsou připraveni na případnou opětovnou kandidaturu Donalda Trumpa na post prezidenta.  

Křesťanů z obou táborů – ať se už jedná o odpůrce nebo o podporovatele – se ptá, zda si dokážou udržet své hodnoty a neposkvrněné křesťanské svědectví.  

Brown se domnívá, že Trump měl uprostřed mnoha svých pozitivních úspěchů hluboce negativní vliv na velkou část americké církve. Neviní však z toho Trumpa, ale samotné křesťany.

SOUVISEJÍCÍMichael Brown: Ruský útok na Ukrajinu není naplněním proroctví z Ezechiela

„Koneckonců, byl to člověk, jakým byl vždycky: drsný, často svárlivý, často protivný, dost narcistický, bohatý newyorský podnikatel, který se stal politikem. A i když mnozí z nás doufali, že se změní, nestalo se tak,“ píše Brown. 

Podle Browna bylo velkým překvapením, že Trump dokázal dodržet mnohé sliby dané konzervativní křesťanské základně. A to všechno přes velkou opozici. 

„Pokud jsme ho však volili v naději, že se změní, a on se nezměnil, nemůžeme mu to mít za zlé. To je riziko, které jsme podstoupili, nebo kalkulace, kterou jsme při volbě učinili. On prostě pokračoval v tom, kým byl vždycky,“ pokračuje Brown. 

Problém však vidí v tom, že ho mnozí křesťané povýšili na „jakéhosi politického spasitele.“

„To, že nás bavilo sledovat, jak znevažuje a zesměšňuje své politické protivníky, často hrubým a neslušným způsobem, je naše vina. To, že jsme se kvůli němu tak vášnivě rozhádali, někteří tak, že ho doslova nenáviděli, a jiní tak, že o něm mluvili víc než o Ježíši, je naše vina,“ poukazuje Brown na problém mnoha amerických křesťanů. 

„To, že nás změnil více než my jeho, přičemž některé naše profily na sociálních sítích vypadaly spíše jako stránky politických bojovníků než jako stránky milovníků Ježíše, je naše vina,“ konstatuje Brown. „Takového člověka jsme volili a je jen naše vina, že mnohé z nás jeho negativní vlastnosti tak ovlivnily,“ dodává. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Brown ve své knize týkající se Trumpa, vydané v roce 2018, věnoval kapitolu tématu nazvané Evangelikálové a Donald Trump. V této knize se věnuje tomu, zda evangelikálové můžou volit Trumpa, a přitom si zachovat své křesťanské svědectví, ale také zda dokážou zůstat jednotní kolem evangelia Ježíše Krista, i když s Trumpem nesouhlasí. 

„Odpověď na tyto dvě otázky zní jednoznačně ne. Ačkoli bychom svůj hlas pro Trumpa mohli snadno ospravedlnit jako následovníci Ježíše (na rozdíl od volby Hillary Clintonové nebo Joea Bidena), způsob, jakým se k němu mnozí z nás připojili, hluboce poškodil naše svědectví,“ konstatuje Brown. Podle Browna nebyl problém ve volbě Trumpa, ale svědectví, jaké křesťané vyslali na veřejnost. 

SOUVISEJÍCÍPodporou Trumpa riskují evangelikálové ztrátu morálního hlasu ve společnosti

„V mnoha ohledech jsme svým tělesným chováním, svou posedlostí volbami, přehnaným vyvyšováním člověka, vzájemným osočováním kvůli rozdílům, následováním falešných proroctví, přijímáním konspiračních teorií QAnon hluboce poškodili svědectví o Kristu před pozorujícím světem a stali se známějšími jako Trumpovi příznivci než jako Ježíšovi následovníci,“ píše Brown o některých amerických evangelikálech. 

„A co hůř, mnozí z našich duchovních vůdců stáli v čele těchto rozkolů, štvali proti těm, kdo se odvážili Trumpovi odporovat (nebo ho podporovat), a soustředili se spíše na vítězství ve volbách než na získání ztracených duší pro Krista,“ směřuje Brown svou výtku na představitelé církve. 

„V případě Trumpa bylo tolik dobrých věcí, za kterými stál, tolik obdivuhodných věcí, které prosazoval, tolik odvahy, kterou projevil, tolik našeho břemene, které sdílel, že bylo až příliš snadné nechat se svést. (Tím nemyslím, že jsme ho volili, ale že jsme se chovali tak, jak jsme se chovali.)“

Svým jednáním proto křesťané zkompromitovali své svědectví, tím, že vložili důvěru v politický systém a v církvi nastalo rozdělení kvůli prezidentovi, místo aby se křesťané sjednotili kolem evangelia. Proto podle Browna otázka, před kterou křesťané stojí zní, zda si budou počínat lépe, pokud se Trump rozhodne znovu kandidovat?

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump

Exit mobile version