Křesťan dnes

Letošní výsledek Tříkrálové sbírky v olomoucké arcidiecézi přesáhne 38 mil.Kč

Olomouc – Letošní výnos Tříkrálové sbírky v olomoucké arcidiecézi, kde byla tato tradice založena, je téměř o pětinu vyšší než loni. V kasičkách dosud charitní pracovníci nalezli téměř 38 milionu korun, což je o šest milionu korun více než dosavadní rekord z roku 2020. Rozpečetit zbývá ještě zhruba 100 zbývajících kasiček z celkového počtu 5861. Vyplývá to z informací na stránkách sbírky. Další statisíce věnovali lidé prostřednictvím on-line koledy a bezhotovostních darů. Loni činil výtěžek 31,974 milionu korun, což téměř vyrovnalo rekordní částku z roku 2020, která činila 32,218 milionu korun.

Výnos ze sbírky k dnešnímu dopoledni čítá 37,85 milionu korun, rozpečetit zbývají poslední dvě procenta kasiček. V celé republice činí dosavadní výnos 127,8 milionu korun, rozpečetěno je 87 procent z celkového počtu 26.181 kasiček. Ředitele Arcidiecézní charity Olomouc Václava Keprta výsledek překvapil, dopředu si jej netroufl odhadnout. „Říkal jsem si, že to může být letos klidně horší, protože lidé mají hlouběji do kapsy. Ale máme i opačnou zkušenost, že v takových chvílích dokáží být lidé naopak mnohem citlivější k potřebám druhým a může to způsobit opačný efekt. Potvrdilo se tak to druhé, ale rozhodně jsem nepočítal s tím, že to bude v takové míře, to ani náhodou,“ řekl dnes ČTK Keprt.

SOUVISEJÍCÍTříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi již překonala dosavadní rekord

Z charit v olomoucké arcidiecézi, která zahrnuje Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje, byli nejštědřejší lidé z oblasti Uherského Hradiště, kde přispěli částkou 3,5 milionu korun. Přes tři miliony korun vložili lidé do kasiček koledníkům také v oblasti Zlín a Valašské Meziříčí.

Rekordní výnos hlásí i olomoucká charita, výsledná částka přesahuje 2,3 milionu korun, což je o téměř půl milionu více než loni. „Do ulic se v olomouckém děkanátu vydalo na 1450 malých i velkých koledníků. V kasičkách byly rovněž nalezeny šupiny z kapra pro štěstí, z cizích měn euro a forint, věrnostní body do Penny i 120tikorunová stravenka,“ sdělila ČTK mluvčí charita Eva Štefková. „Už vzhledem k nárůstu počtu zapečetěných kasiček jsme očekávali, že výtěžek přesáhne minulý rok, ale celkovou částkou jsme stejně velmi mile překvapeni,“ dodala koordinátorka sbírky pro Olomouc Dagmar Hubená.

Výtěžek ze sbírky tradičně putuje na pomoc lidem v nouzi. Například olomoucká charita z těchto peněz vybuduje čtyři malometrážní byty a chráněné dílny včetně zázemí služeb pro lidi s duševním onemocněním, důstojně zaopatří zemřelé klienty střediska Samaritán a peníze půjdou také na rozvoj domácí hospicové péče na Olomoucku.

Koledníci vyšli v olomoucké arcidiecézi do ulic poprvé v roce 2000, iniciátorem sbírky byl tehdejší olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Poté se sbírka začala konat i v ostatních částech země a stala se největší sbírkovou akcí charity v ČR.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. ledna 2023 Foto: Třikrálovásbírka.cz

Exit mobile version