Křesťan dnes

Mladému křesťanskému páru ze Súdánu hrozí 100 ran bičem 

Mladý křesťanský pár v Súdánu, který má spolu dvě děti, čelí hrozbě 100 ranám bičem na základě obvinění z „cizoložství“ poté, co soud podle islámského práva šaría anuloval jejich manželství kvůli manželově konverzi ke křesťanství.

Morning Star News informuje, že 34letý Hamouda Tia Kafi a 25letá Nada Hamad Šukralah se vzali v roce 2016, když byli oba muslimové, a problémy začaly o dva roky později poté, co Kafi uvěřil v Krista.

SOUVISEJÍCÍKřesťané v Súdánu mají na výběr zapřít víru nebo trest smrti

Šukralahina rodina podala žalobu k soudu, který zrušil jejich manželství, protože odpadlictví od víry bylo v té době zločinem, který se trestal smrtí. 

Šukralah v roce 2021 také konvertovala ke křesťanství a vrátila se se svými dvěma dětmi ke svému manželovi, protože Súdán dekriminalizoval odpadlictví rok po konci islamistického režimu prezidenta Umara al-Bašíra. Oba jsou členy baptistické církve.

Společensky však konverze stále nebyla akceptována.

Šukralahin bratr je obvinil z cizoložství podle článku 146 súdánského trestního zákona z roku 1991, což vedlo k zatčení páru loni v srpnu.

„Soud vyslýchal pár poté, co dva ze svědků řekli, že manželství mezi párem je nezákonné. V důsledku toho jsou obviněni z cizoložství,“ uvedl podle Christian Post jejich právník.

Uprostřed rostoucích výhrůžek ze strany některých muslimů, zejména Šukralahina bratra, je jejich další slyšení naplánováno na středu, řekl právník.

V případě uznání viny je podle článku 146 trest bičování a vyhoštění z oblasti. Pokud je odsouzený člověk v manželství, cizoložství se trestá smrtí ukamenováním.

Poté, co byl Súdán pravidelně zařazován mezi nejhorší země na světě, pokud jde o pronásledování křesťanů, byl v prosinci 2019 odstraněn ze seznamu „zemí zvláštního zájmu“ amerického ministerstva zahraničí. Pokroky v oblasti náboženské svobody však v Súdánu vydržely jen dva roky až do říjnového vojenského převratu.

Súdán je stále 13. nejnebezpečnější zemí světa pro křesťany podle řebříčku World Watch List od společnosti Open Doors, který připravuje každý rok. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version