Křesťan dnes

Narůstá tlak na SRC, aby vyloučila ze svých řad Moskevský patriarchát 

Světová rada církví je pod tlakem, aby vyloučila ruskou pravoslavnou církev ze svých řad, přičemž kritici tvrdí, že patriarcha Kirill, zneplatnil její členství tím, že podpořil ruskou invazi na Ukrajinu a zapojil církev do globálních politických plánů ruského prezidenta Vladimira Putina.

Generální sekretář SRC Rev. Ioan Sauca, kněz v rumunské pravoslavné církvi, který navštívil ukrajinské uprchlíky a veřejně kritizoval Kirillovu reakci na invazi, odmítl návrh na vyloučení ruské pravoslavné církve (RPC) s tím, že by odchýlil od historického poslání SRC posílit ekumenický dialog.

SOUVISEJÍCÍPodle bývalé hlavy anglikánské církve existují důvody k vyloučení Moskevského patriarchátu ze SRC

„Je snadné vyloučit, exkomunikovat, démonizovat; ale my jsme povoláni jako SRC, abychom používali bezpečnou platformu na setkávání a dialog, abychom se setkávali a naslouchali jeden druhému, i když nesouhlasíme,“ uvedl podle Religion News Service Sauca sérii prohlášení zveřejněných na webu SRC.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Velmi bych trpěl, kdyby se během mého působení toto poslání ztratilo a povaha by SRC se změnila,“ dodal. 

RNS v této souvislosti píše, že Sauca však může čelit stále většímu tlaku, protože SRC, globální křesťanská ekumenická organizace založená v roce 1948 po druhé světové válce, se připravuje na hlavní zasedání svého ústředního výboru, které se má uskutečnit letos v červnu.  

SOUVISEJÍCÍ – Moskevský patriarchát musí být vyloučen z ekumény, RNS citují českého teologa Pavla Černého

S pokračující válkou na Ukrajině, kde byly ruské síly obviňovány ze spáchání válečných zločinů proti civilistům, narůstající počet křesťanských hlasů za vyloučení RPC však zvyšuje tlak na vedení. Koncem března publikoval český evangelikální teolog, kazatel a ekumenický vůdce Pavel Černý článek, v němž trval na tom, že ROC se již dlouho snaží využívat SRC pro své vlastní účely. V návaznosti na Kirillovu podporu ukrajinské invazi Černý napsal, že „RPC by nemělo mít dovoleno pokračovat jako člen SRC, dokud se neodvrátí od této falešné cesty náboženského nacionalismu“.

O dva dny později reverend Rob Schenck, evangelikální křesťan a prezident Institutu Dietricha Bonhoeffera ve Washingtonu publikoval článek na Religion News Service, v němž vyzval SRC, aby Kirilla sankcionovala, a odkazoval na něj jako na „nástroj Putinovy propagandy.“

„Zastánci snahy vyloučit Kirilla ze SRC se domnívají, že diskvalifikoval církevní entitu, kterou ztělesňuje, tím, že účinně podporoval Putinovu vojenskou kampaň za anektování Ukrajiny a nedokázal se postavit proti masovému násilí proti mírumilovnému národu,“ napsal Schenck. 

SOUVISEJÍCÍ – Pavel Černý / Vylučte Ruskou pravoslavnou církev z ekumenických grémií

Nejenže Putinův krvavý konflikt s křesťanským podtextem odporuje prohlášení o poslání SRC, ale stojí v příkrém rozporu a odmítání Ježíšovy velekněžské modlitby k jeho nebeskému Otci, „aby byli jedno, jako my jsme jedno“. “ (Jan 17,11b).

Bývalý arcibiskup z Canterbury Rowan Williams, bývalý šéf Anglikánského společenství, v rozhovoru pro BBC řekl, že existuje „silný argument“ pro odstranění ruské církve z SRC.

„Když církev aktivně podporuje útočnou válku a nedokáže odsoudit zjevné porušení jakéhokoli druhu etického chování v době války, pak mají ostatní církve právo vznést otázku a zpochybnit církev a říci: ‚Pokud nemůžete říci… něco zjevně křesťanského o tom, musíme se znovu podívat na vaše členství,“ řekl Williams.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill

Exit mobile version