Křesťan dnes

Němečtí teologové kritizují zákaz žehnání homosexuálním párům

Berlín – Přes 200 teologů z Německa, Švýcarska a Nizozemska se distancovalo od zákazu žehnání homosexuálním párům, který minulý týden vydal Vatikán. Podle signatářů dokumentu je takový přístup k stejnopohlavním párům diskriminační, uvedla dnes agentura AP. Oficiální stanovisko Kongregace pro nauku víry, které podpořil i papež František, kritizovali i někteří katoličtí hodnostáři.

SouvisejícíKardinálové reagují na kritiku Vatikánu kvůli zákazu žehnání svazkům homosexuálů

„Věříme, že život a láska stejnopohlavních párů není před Bohem nikterak horší než život a láska jakéhokoliv jiného páru,“ uvedli teologové v dokumentu. Podle nich oficiální stanovisko prozrazuje „argumentační tíseň“ vatikánských úřadů.

Minulé pondělí vydala Kongregace pro nauku víry oficiální výrok, ve kterém uvádí, že žehnání homosexuálním párům není v katolické církvi přípustné. Podle kongregace by byl takový akt napodobováním svátosti manželství. Homosexuální svazky navíc nezapadají do božích plánů, uvedl vatikánský úřad. Dokument, se kterým souhlasil i papež František, ale tvrdí, že zákaz není vůči homosexuálům diskriminační. Týká se totiž i heterosexuálních svazků, jež zahrnují sexuální aktivitu mimo manželství.

Stanovisko Vatikánu vyvolalo nesouhlas a pochyby i mezi některými katolickými hodnostáři. „Za mou církev se velice stydím,“ uvedl antverpský biskup Johan Bonny, který se stejnopohlavním párům za přístup Vatikánu omluvil. Nad dokumentem se pozastavil i předseda německé biskupské konference Georg Bätzing. Podle něj oficiální výrok vyvolává dojem, že Vatikán chtěl utnout diskusi na toto téma mezi teology.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version