Křesťan dnes

Papež František jednal s dvojkou ruské pravoslavné církve

Vatikán – Papež František dnes jednal s dvojkou ruské pravoslavné církve metropolitou Antonijem. Ten má na moskevském patriarchátu na starosti mezinárodní vztahy a při své návštěvě Vatikánu mluvil i s dalšími vysokými představiteli katolické církve. Vatikán o obsahu rozhovorů neinformoval, napsala agentura Reuters.

Vatikán nedávno oficiálně potvrdil účast papeže Františka na světovém setkání náboženských lídrů, které se uskuteční v Kazachstánu od 13. do 15. září. Hlava katolické církve by tam měla pronést několik proslovů. Při té příležitosti by se mohl setkat s hlavou moskevského patriarchátu Kirillem, který by měl rovněž přicestovat do Astany. Vatikán ani Moskva ale zatím jejich schůzku oficálně nepotvrdily.

SOUVISEJÍCÍZástupce moskevského patriarchátu jednal ve Vatikánu se šéfem tamní diplomacie

Oba náboženští vůdci měli na plánu setkání v červnu v Libanonu, které se ale neuskutečnilo. V květnovém rozhovoru pro deník Corriere della Sera papež kritizoval Kirillovu podporu ruské válce na Ukrajině. Podle agentury Reuters Kirill nadšeně podpořil ruské tažení proti Ukrajině, protože považuje západní země, které Kyjev podporují, za dekadentní. Papež František místo toho označil válku za nesmyslnou a krutou. V neděli, při návratu z cesty do Kanady, vyjádřil přání navštívit Kyjev.

Vatikán dnes také oznámil, že papež schválil blahořečení kněze Petra Pavla Orose, který vedl v letech 1944 až 1953 řeckokatolickou církvi v Mukačevu, který dnes patří Ukrajině. Kněz byl zabit v roce 1953 sovětskou policií v dnešní Zakarpatské oblasti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Exit mobile version