Křesťan dnes

Zástupce moskevského patriarchátu jednal ve Vatikánu se šéfem tamní diplomacie

Vatikán – Zástupce moskevského patriarchátu se dnes ve Vatikánu setkal s arcibiskupem Paulem Gallagherem, který má ve Vatikánu funkci odpovídající ministrovi zahraničí. Podle agentury APA možná jednali i o případném setkání moskevského patriarchy Kirilla s papežem Františkem, které by se mohlo uskutečnit v polovině září v Kazachstánu.

„Při svém dlouhém rozhovoru hovořili o aktuálních otázkách týkajících se vztahů mezi ruskou pravoslavnou církví a římskokatolickou církví,“ informovala bez bližších podrobností na svých stránkách ruská pravoslavná církev o setkání Gallaghera s metropolitou Ilarionem, který má podle APA v moskevském patriarchátu na starosti vnější církevní vztahy.

SOUVISEJÍCÍ Ukrajinská církev žádá kvůli herezi odchod patriarchy Kirilla

O možném setkání papeže Františka s hlavou ruské pravoslavné církve Kirillem, který má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a podporuje ruskou agresi vůči Ukrajině, média spekulují už několik měsíců. V dubnu papež řekl, že Vatikán chystal schůzku s Kirillem na polovinu června v Jeruzalémě, ale nakonec ji zrušil. „Naše diplomacie došla k závěru, že schůzka nás dvou v této době by mohla vést k mnohým nedorozuměním,“ řekl papež posléze médiím. Papež František ruskou invazi na Ukrajinu opakovaně odsoudil a mnohokrát vyzval k okamžitému ukončení války.

Novým termínem schůzky, o němž se spekuluje, je 14. či 15. září, kdy se papež i Kirill zúčastní v Kazachstánu světového kongresu představitelů různých náboženství. Agentura APA dnes napsala, že zatím není jasné, zda tam budou hlavy katolické a ruské pravoslavné církve spolu hovořit.

František se s Kirillem setkal v roce 2016 v Havaně, což byla první schůzka hlavy katolické církve a předního lídra církve pravoslavné od takzvaného velkého schizmatu z roku 1054. Tehdy se křesťanská církev rozpadla na část, která uznává za svou hlavu papeže, a pravoslavnou či ortodoxní, jež je volně podřízena konstantinopolskému patriarchovi. Ruský patriarcha Kirill tak formálně hlavou pravoslaví není, jeho autorita ale vyplývá z počtu ruských věřících.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Exit mobile version