Křesťan dnes

Počet obětí pondělního atentátu na mešitu v Pákistánu vzrostl až na 83 lidí

Islámábád – Počet obětí pondělního útoku na mešitu v pákistánském Péšávaru vzrostl na 83 lidí. Agenturám AFP a Reuters to řekl mluvčí nemocnice. Předchozí bilance mluvila o 59 mrtvých. Agentura AP s odkazem na policii dnes ráno uvedla, že mrtvých je 74. Zraněných je v nemocnici podle agentury Reuters 57, někteří jsou v kritickém stavu.

Mluvčí agenturám řekl, že další ostatky obětí nemocnice přijala během noci. Podle mluvčí záchranářů se stále prohledávají místo výbuchu a trosky zřícené budovy, kde byla nalezena další těla. Bilance z tohoto důvodu není zřejmě konečná. Záchranáři pochybují, že by se jim podařilo nalézt někoho naživu.

V momentě, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř 400 lidí. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Mezi oběťmi je i řada policistů a výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na bezpečnostní složky za poslední roky.

SOUVISEJÍCÍPákistánskému křesťanovi hrozí trest smrti na základě falešného obvinění z rouhání

Péšávar je hlavní město provincie Chajbar Pachtunchvá, která sousedí s Afghánistánem a byla dějištěm častých ozbrojených útoků a střetů. K útoku se původně přihlásil jeden z velitelů pákistánské odnože Tálibánu (TTP), organizace však později popřela, že by útok uspořádala.

Osmatřicetiletý policista Mína Gul, který byl v době výbuchu uvnitř mešity, řekl agentuře AP, že nemá tušení, jak se mu podařilo vyváznout bez zranění. Po explozi slyšel křik a sténání.

Záchranáři se stále snaží odklidit trosky a vyprostit věřící, kteří pod nimi mohou být.

TTP posledních 15 let bojuje proti pákistánské vládě a usiluje o přísnější prosazování islámského práva v zemi. Chce také dosáhnout propuštění svých vězněných příslušníků a snížení počtu vojáků v provincii Chajbar Pachtunchvá, která bývala dříve známá jako kmenová území.

Pákistán zažil nárůst počtu útoků od listopadu loňského roku, kdy pákistánský Tálibán ukončil příměří s vládními silami. Pákistán se navíc stále potýká s následky bezprecedentních loňských povodní, které si vyžádaly 1739 obětí, zničily více než dva miliony domů a v jednu dobu se pod vodou ocitla až třetina území. Škody byly vyčísleny na více než 30 miliard dolarů. Pákistán nyní čelí jedné z nejhorších ekonomických krizí v dějinách.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version