Křesťan dnes

V Hořicích na Šumavě se sejdou stovky příznivců pašijových her

Hořice na Šumavě – Stovky příznivců pašijových her z 15 evropských zemí se v červnu sejdou v Hořicích na Šumavě na Českokrumlovsku. Uskuteční se zde kongres Europassion 2023. Na akci se setkávají zástupci měst a obcí z celého kontinentu, kde se udržuje tradice inscenací pašijových her. V tiskové zprávě o tom informoval starosta Hořic na Šumavě Martin Madej.

„„Kongres Europassion je skvělá možnost prezentovat v evropském měřítku tuto krásnou a specifickou křesťanskou tradici tak zdařile umělecky a osobitě uchopenou právě obyvateli Hořic na Šumavě,“ uvedl Madej. Pašijové hry, tedy divadelní inscenace, jejíž součástí je i ukřižování Ježíše Krista, mají v Hořicích na Šumavě tradici od roku 1816. Tradice hořických pašijových her přitom sahá až do 13. století. Autorem textu divadelní hry byl místní tkadlec a sběratel Paul Gröllhesl. V roce 1893, kdy byla v Hořicích otevřena budova pašijového divadla, představení zhlédlo na 30.000 diváků.

SOUVISEJÍCÍTřešť by chtěla s pomocí dotace opravit synagogu, jednat bude s vlastníkem

V současnosti v Česku pašijové hry připravují už jen v České Lípě a Žďáru nad Sázavou. V Hořicích na Šumavě na kongresu, který se uskuteční od 8. do 11. června, očekávají účast minimálně tří stovek delegátů.

„Má první účast na kongresu byla v roce 2010 v německém Oberammergau, tam jsme se přihlásili do pořadí konání kongresu Europassionu v České republice. Uvědomil jsem si, jak samotný příběh je stále aktuální. A přesto, že se jako lidi moc neměníme, věřím, že naděje a láska neumírá a že je důležité vědomí sounáležitosti,“ uvedl předseda Společnosti pro zachování Hořických pašijových her Miroslav Kutlák.

Rozpočet kongresu je přibližně dva miliony korun. Součástí programu bude i promítání fragmentu filmového záznamu Hořických pašijových her z roku 1897, což je druhý nejstarší film natočený ve střední Evropě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. ledna 2023 Foto: horickepasije.cz

Exit mobile version