Rukojmí, Josef a konečné vykoupení

Bloger zabývající se Tórou, Yeranen Yaakov, napsal o propuštění rukojmích během židovského svátku Hoshana Raba, sedmého dne židovského svátku Sukot. Poznamenal, že k jejich propuštění došlo přesně dva roky po jejich únosu hnutím Hamás, což odpovídá dvěma „dalším rokům“, které Josef strávil ve vězení poté, co vyložil sny faraonova číšníka a pekaře (Genesis, kapitola 41).

Číšník slíbil, že na Josefa nezapomene, ale zapomněl na něj, dokud faraón neměl své vlastní znepokojivé sny. Podle některých židovských komentářů byly tyto dva roky vězení navíc za Josefovu nedostatečnou víru v Boha a za to, že se místo toho obrátil na lidi, aby ho vykoupili.

Yeranen Yaakov napsal, že v tomto příběhu Josef odpovídá dnešnímu izraelskému lidu, protože gematria (numerologie) slova „Yosef“ (יוסף) se rovná 156, což je stejné jako slovo „tzion“ (Sion), tj. sionistický stát.

Celý text je k dispozici na stránce Israel.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář