Britský soud poslal na desítky let do vězení dva muže plánující zabíjet židy

Londýn – Britský soud dnes poslal na desítky let do vězení dvojici mužů, kteří plánovali zabít stovky židů při útoku inspirovaném teroristickou organizací Islámský stát (IS). Muži, kteří se v Manchesteru chystali použít automatické zbraně, byli usvědčeni z přípravy teroristického útoku, kterou policie odhalila díky využití tajného agenta, uvedla stanice BBC.

Osmatřicetiletý Walid Saadaoui a dvaapadesátiletý Amar Hussein odešli od soudu s doživotním trestem, přičemž první z nich může být podmínečně propuštěn nejdříve po 37 a druhý po 26 letech.

„Kdyby uspěli, byl by to jeden z nejhorších teroristických útoků v britské historii,“ řekl dnes médiím Rob Potts z protiteroristického oddělení britské policie.

Saadaoui podle prokuratury zaplatil zálohu za čtyři útočné pušky AK-47, dvě pistole a stovky nábojů, které chtěl do Británie propašovat prostřednictvím kontaktu mezi islamistickými radikály z internetu. Tento extremista byl ve skutečnosti tajný agent, jehož práce vedla v květnu 2024 k zadržení Saadaouiho při plánovaném přebírání zbraní.

Británie loni v říjnu zažila útok na synagogu v Manchesteru, při němž útočník zabil dva lidi. Premiér Keir Starmer pak slíbil zajistit židovské komunitě větší bezpečnost.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. února 2026 Foto: Pixabay

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář