Kinshasa – Islamističtí ozbrojenci ze Sjednocených demokratických sil (ADF) v Kongu ze msty za jeden týden mačetami a motykami zmasakrovali nejméně 52 civilistů. Počet obětí přitom nemusí být konečný, napsala dnes s odvoláním na tamní úředníky agentura Reuters.
V oblastech Beni a Lubero ve východní části Konga, které jsou od sebe vzdáleny asi 75 kilometrů, pozabíjeli ozbrojenci mezi 9. a 16. srpnem padesátku lidí. Podle mluvčího regionální armádní jednotky se tak mstili za porážku od konžských sil.
SOUVISEJÍCÍ – Extremisté během nočního masakru zabili až 200 křesťanů, tvrdí katolická organizace
„Když dorazili, nejdříve vzbudili obyvatele, shromáždili je na jednom místě, svázali je provazy a pak je začali masakrovat mačetami a motykami,“ uvedl úředník z Lubero.
„V obci Melia bylo zabito zhruba 30 civilistů. Byly mezi nimi děti a ženy, kterým podřezali hrdla v jejich domovech, několik domů zapálili,“ uvedl zdroj vojenský správce Lubero.
Mírová mise OSN v Kongu (MONUSCO) útoky separatistů důrazně odsoudila. Mezi 52 zavražděnými bylo osm žen a dvě děti, přičemž se počet obětí může zvýšit, protože pátrání stále pokračuje, dodal mluvčí mírové mise.
ADF pochází ze sousední Ugandy, nyní má ale základnu ve východním Kongu. Hlásí se k teroristické organizaci Islámský stát (IS) a podniká časté útoky, čímž ještě více destabilizuje region, ve kterém působí řada militantních skupin. Za posledních deset let jsou jí ve východním Kongu, kde chce půdu a minerální zdroje, přičítány tisíce zabitých.
Povstalci na konci července zaútočili na katolický kostel na severovýchodě země a zabili nejméně 31 lidí. Ve stejné oblasti pak na konci února zabili nejméně 23 osob a dalších 20 unesli.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 19. srpna 2025 Foto: Pixabay



