Když plánujeme humanitární a rozvojové projekty ADRA v zahraničí, je někdy velmi těžké rozklíčit, kdo je v daném regionu či v dané chvíli nejpotřebnější.
Potřebnými mohou být jak uprchlíci (příchozí lidé z jiného státu), tak vnitřně vysídlení obyvatelé (= ti, kteří byli nuceni uprchnout ze svého bydliště, ale nepřekročili hranice svého státu), i strádající lidé z místní hostitelské komunity.
V řadě našich projektů se proto naše pomoc, osvěta i spolupráce zaměřuje na všechny tyto skupiny současně – cílem je podpořit soudržnost lidí a integraci. Zároveň usilujeme o dlouhodobou soběstačnost lidí a jejich schopnost uživit se bez závislosti na zdrojích hostitelské komunity či jiných zdrojích.
Takový je i náš projekt ADRA v Nigeru, který je navíc zaměřen na specifickou „podmnožinu potřebných“, a to jsou děti a mladí lidé. Situace obecně v Nigeru není dobrá – odráží komplexní humanitární krizi, ve které se sčítají důsledky činnosti nebezpečných ozbrojených skupin, epidemií, nedostatku potravin i častých záplav. V Nigérii pomáháme již 6. rokem v regionu Tillabéri, městě Ouallam, kde postupně realizujeme různé projekty, které pravidelně monitorujeme a vyhodnocujeme jejich dopad.
Mladším žákům letos:
- postavíme 3 vybavené, inkluzívní třídy pro chlapce, dívky i hendikepované žáky
- zlepšíme přístup k sanitaci a hygieně ve školách (3 nové latríny v každé ze 2 škol)
- vyhloubíme 1 vrt na pitnou vodu (se solárním systémem), který bude zásobovat 1 školu
- poskytneme 750 žákům základní školní pomůcky
- vyškolíme učitele v oblasti duševního zdraví, rozpoznání specifických problémů či traumat dětí a mládeže z řad uprchlíků i místních, a to včetně schopnosti poskytnout jim první psychologickou pomoc
Starším žákům a mladým lidem:
- zprostředkujeme 6měsíční odborný kurz pro 45 studentů (kurzy šití, truhlářství, svařování)
- po zdárném ukončení kurzu obdrží startovací sady pro vlastní obživu a podnikání:
- šicí stroj, svařovací sada, bedna s nářadím
- vybavíme školní počítačové centrum pro základní práci studentů i učitelů
- poskytneme osvětu formou přednášek a workshopů na téma tzv. mírového, klidného soužití a prevenci genderově podmíněného násilí a sexuálního zneužívání
Věříme, že cílenou komplexní podporou studia, práce, ale i vzájemných vztahů u mladých lidí z řad uprchlíků (z Mali), vnitřně vysídlených obyvatel i z hostitelské komunity v Nigeru napomůžeme pozitivním způsobem lépe zvládnout život alespoň v jednom místě v zemi, kde to není pro život vůbec snadné.
Projekt je podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované do zahraničí a českých dárců.
Podpořit konkrétní pomoc žákům a mladým lidem v Nigeru v městě Oullam můžete i vy – přímo na účet veřejné sbírky ADRA 66 88 88 66/ 0300, VS 388.
Děkujeme.
Martina Špinková