Starosta Příbrami: Papež František nepůsobil dojmem celebrity

Příbram – Papež František nepůsobil dojmem celebrity, byl to pozitivní člověk s dobrým srdcem, uvedl starosta Příbrami Jan Konvalinka (za ANO). S hlavou katolické církve se setkal loni v prosinci ve Vatikánu, kdy mu předal jako dar od všech obyvatel Příbrami ručně vyřezávanou sošku Panny Marie Svatohorské. Setkání Konvalinka označil za zázračné, zpráva o papežově smrti ho zasáhla.

„Z toho člověka šla pozitivní energie a člověk vnímal jeho dobrotu a to, že to je nejvyšší zástupce Boha na zemi. Ať už člověk je věřící nebo není, tak to na něj musí zapůsobit velikou silou,“ řekl dnes Konvalinka novinářům.

SOUVISEJÍCÍNa pohřeb papeže pojedou za katolickou církev z Česka kardinál a tři biskupové

František podle něj vůbec nepůsobil dojmem celebrity. „Byl to hodný, milý, pozitivně vyzařující starší pán s dobrým srdcem, s příjemným hlasem,“ zavzpomínal starosta. „Uvidíme, kdo bude jeho nástupcem. Věřím, že kardinálové vyberou dobře a že půjde ve šlépějích Františkových a katolickou církev bude spíše směřovat k lidem,“ dodal.

Příbram se loni zapojila do zdobení vánočních stromů ve Vatikánu, umožnily to dlouhodobé vztahy města s italskou oblastí Valle di Ledro. Partnerská oblast ozdobila hlavní vánoční strom na Svatopetrském náměstí, k nazdobení jednoho z dalších 39 stromů byla oslovena i Příbram. Město pro tuto příležitost dalo vyrobit speciální ozdoby s motivy hornického muzea či Svaté Hory. Papež František také převzal jako dar od všech obyvatel Příbrami kopii sošky Panny Marie Svatohorské. Lidovou gotickou sošku podle legendy v polovině 14. století vytvořil arcibiskup Arnošt z Pardubic. V 16. století byla přenesena do kaple na Svaté Hoře v Příbrami a záhy k ní začala proudit procesí. V roce 1632 se jejím prostřednictvím údajně uzdravil slepý.

Současná podoba Svaté Hory pochází ze 17. století, kdy z ní jezuité vybudovali jeden z nejrozsáhlejších raně barokních objektů v Čechách. Tovaryšstvo Ježíšovo také v roce 1732 prosadilo korunování mariánské sošky, což bylo jednou z nejvýznamnějších výsad udělovaných papežskou komisí. V roce 1861 převzali správu Svaté Hory redemptoristé, kteří tam působili až do roku 1950, kdy je komunistický režim vyhnal. Vrátili se v roce 1990, nyní ale opět Svatou Horu opouštějí. O jejich odchodu rozhodlo vedení řeholního společenství na Slovensku, které dostalo mandát přehodnotit počet komunit a přítomnost redemptoristů na misích v Česku. Ve zbývajících dvou působištích v ČR, ve farnosti Frýdek a v klášteře v Tasovicích, má řád v pastorační činnosti pokračovat.

Konvalinka o situaci kolem Svaté Hory a její další budoucnosti mluvil s pražským arcibiskupem Janem Graubnerem. „Bylo mi přislíbeno, že se vynasnaží, aby byla zachována její funkce a rozsah služeb, které tam jsou, ať už ve smyslu návštěvnickém, turistickém, ale i duchovním,“ řekl starosta. To, že redemptoristé odcházejí, je ale podle něj už definitivní.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. dubna 2025 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář