Syrští muslimové na útěku před masakrem našli útěchu v evangelikální církvi 

Malý sbor v západosyrském Tartúsu uspořádal letos v březnu neobvyklou bohoslužbu ke Dni matek.

Úryvky byly obvyklé, pastor četl z 31. kapitoly Přísloví a 13. kapitoly 1. listu Korintským. Stejně tak zazněly chvalozpěvy, včetně arabské verze písně „Jak jsi veliký“.

Řemeslné výrobky, občerstvení a koláče se podávaly jako na každé akci zaměřené na mládež. Padesátka maminek a jejich dětí si užívala chladného počasí v pavilonu u jezera pod příjemnou šedivou oblohou. Nadšené dívky sehrály podobenství o marnotratném synovi a zdůraznily, že Boží láska je pro každého. I to bylo typické poselství.

SOUVISEJÍCÍÚtok na kostel v Damašku s 25 oběťmi odsoudil syrský prezident i velký muftí

Neobvyklé bylo to, kdo byl v publiku. Polovinu rodin tvořili syrští alavité, muslimská náboženská skupina, tři týdny po masakru, při kterém zahynulo více než 1700 mužů, žen a dětí z jejich komunity.

Magazín Christianity Today píše, že v Sýrii se Den matek slaví 21. března a tato událost nabídla malou míru útěchu uprostřed velké tragédie. Podle pastora Bassema Khouryho byla bohoslužba tak úspěšná, že ji církevní sbor v následujících týdnech ještě dvakrát zopakoval. Christianity Today souhlasil, že nebude používat jeho pravé jméno, protože země zůstává nestabilní.

„Utrpení je příležitost nasměrovat lidi k Boží lásce,“ řekl Khoury.

Khoury popsal, jak jeho evangelikální sbor slouží stovkám alavitů, kteří prchají z pobřežních vesnic a až do Hamá a Homsu, měst vzdálených 80 kilometrů na východ. Místní křesťané nabízeli jídlo, léky a slova útěchy. Khoury kázal o Ježíši – ale také o smíření mezi různými syrskými náboženskými skupinami, sunnitskými muslimy, alavity a řeckými pravoslavnými křesťany. A rodiny byly svědky jednoty, za kterou se pastor modlí, aby se jednou odrazila i v jeho národě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. června 2025 Foto: Pixabay

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář