ÚOHS: Arcibiskupství a KKCG mohou založit firmu pro opravu Jiřského kláštera

Brno/Praha – Arcibiskupství pražské a společnost Cipher Solutions ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka mohou založit společnou firmu Georgiana pro rekonstrukci a správu kláštera svatého Jiří v areálu Pražského hradu. Založení společnosti povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval v tiskové zprávě. Náklady na rekonstrukci kláštera zatím není možné odhadnout, uvedli mluvčí arcibiskupství a KKCG.

„Cílem společně kontrolovaného soutěžitele Georgiana je zrekonstruovat, spravovat a využívat Jiřský klášter na Pražském hradě především za účelem provozování centra umění a vzdělanosti, včetně galerie představující návštěvníkům Svatovítský poklad a další umělecké sbírky, provozování interaktivního centra o historii katolické církve v českých zemích a pořádání společenských akcí. Úřad zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže,“ uvedl ÚOHS.

SOUVISEJÍCÍAP: Může papež zlepšit finance Vatikánu výběrem peněz v americkém stylu?

Firmu Georgiana zakládají společnost AP Sigma založená Arcibiskupstvím pražským a společnost Cipher Solutions, jejímž jediným akcionářem je od května 2024 skupina KKCG.

Společná firma se teprve připravuje a zároveň se provádějí průzkumné práce, zaměřování a vzniká základní studie, uvedla mluvčí KKCG Dana Dvořáková. „Projekt je ve velmi počáteční fázi a v této chvíli nelze náklady zodpovědně odhadnout,“ doplnila. Podobně se vyjádřil i mluvčí arcibiskupství Jiří Prinz. „Náklady na rekonstrukci nejsou známy, protože je vše ve stadiu přípravy spolupráce,“ uvedl.

Arcibiskupství významnou památku od Správy Pražského hradu převzalo v březnu 2016. Tehdy se zavázalo, že ji do pěti let opraví a zpřístupní veřejnosti. Nejstarší český klášter však od té doby chátrá, přestože součástí dohody církve s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem byla i smluvní pokuta.

Církev dlouhodobě upozorňuje, že klášter byl ve velice špatném stavu. Poznamenala ho přeměna na kasárny na konci 18. století a přestavba na galerii v 70. letech 20. století. Arcibiskupství dospělo k závěru, že na rekonstrukci nemá dost peněz ani znalostí a zkušeností, proto se rozhodlo spojit s KKCG. Centrum bude provozovat nově založená společnost, na které se bude podílet církev a právě KKCG Real Estate Group. Záměr podpořil i Vatikán.

Po rekonstrukci má být v Jiřském klášteře trvale vystavený Svatovítský poklad, který je jednou z největších chrámových sbírek v Evropě. Jeho součástí jsou různé typy relikviářů, ale také významná díla zlatnického umění či obrazy a sochy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. září 2025 Foto: Wikimedia Commons

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář