Biskupové Svaté země žádají o přístup Palestinců k vodě

Katoličtí biskupové Svaté země vyzvali Izrael, aby respektoval základní právo Palestinců na vodu. Izraelci mají „nepřetržitý přístup k tekoucí vodě“, zatímco statisíce Palestinců „čelí v létě vážnému nedostatku vody“.

Proti tomu se v pátečním prohlášení ohradila biskupská komise „Justitia & Pax“. Komise konstatovala, že Izrael má přísnou kontrolu nad všemi vodními zdroji v Palestině a pro vodní infrastrukturu v této zemi neudělal nic. Kromě drastického nedostatku to vede ke zhoršení kvality dostupné vody.

Situace je obzvláště tíživá pro desítky obcí, kterým izraelské úřady „brání v připojení k fungující vodovodní síti“, a pro osoby pracující v zemědělství. Jsou nuceni kupovat vodu soukromě a za nemalé peníze. Protože by si to mnozí nemohli dovolit, museli by se vzdát své zemědělské půdy.

Vodní politika je politikou osídlování

Biskupská komise vytýká Izraeli, že nerespektováním práva na vodu prosazuje politiku osídlování. Zemědělská půda opuštěná kvůli nedostatku vody by například mohla být zkonfiskována Izraelem. Ničení cisteren izraelskou armádou nebo osadníky navíc „vede k vylidňování, často v oblastech, kde chce Izrael zvýšit přítomnost osadníků“. Izrael musí řešit základní lidskou potřebu vody a „umožnit palestinským obyvatelům stavbu cisteren na vodu a opravu zničených cisteren na sběr dešťové vody a skladování zakoupené vody“, uvádí se v prohlášení.

Izrael se nachází v polopouštním pásmu, kde prší v průměru jen 50 dní v roce. Negevská poušť zabírá dobrých 60 % rozlohy země. Obyvatele země zásobují pouze tři zdroje vody. Vláda spoléhá na odsolovací zařízení: do roku 2025 má být 85 % pitné vody získáváno úpravou mořské vody. Na palestinských územích je však vody chronický nedostatek.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 24. srpna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář