V Nigérii byli uneseni dva kněží

Pouhých jedenáct dní po únosu otce Emmanuela Silase v místní samosprávné oblasti Kauro zveřejnila diecéze Kafanchan zprávu o únosu dalších dvou kněží ve stejné oblasti.

Byli uneseni 15. července odpoledne v 17.45, když byli na cestě na bohoslužbu ve farnosti Gure: otcové John Mark Cheitnum a Donatus Cleopas právě dorazili na faru kostela Krista Krále v místní samosprávné oblasti Lere ve státě Kaduna, uvádí se v prohlášení.

Žádost o propuštění

Diecéze Kafanchan slovy kancléře otce Emmanuela Uchechukwu Okola vyjadřuje velký zármutek a prosí všechny věřící o intenzivní modlitby za rychlé a bezpečné propuštění. Současně vyzývá všechny obyvatele, aby nebrali zákon do vlastních rukou: „Využijeme všech legitimních prostředků,“ píše se v nótě, „abychom zajistili rychlé a bezpečné propuštění. Kéž Ježíš ukřižovaný na kříži vyslyší naše modlitby a urychlí bezpodmínečné propuštění vašich kněží a všech ostatních unesených.“

18 kněží unesených v roce 2022

Podle organizace Církev v nouzi bylo v zemi od začátku roku 2022 uneseno nejméně 18 kněží, z nichž většina byla propuštěna s výjimkou tří, kteří byli bohužel zabiti. Jen před několika dny nigerijští preláti vydali výzvu, v níž vyzvali lidi, aby se spoléhali na modlitbu a vyhnuli se jakékoli násilné reakci. V komuniké vydaném Sdružením nigerijských katolických diecézních kněží, které zveřejnila organizace Církev v nouzi, se rovněž uvádí, že „při své běžné pastorační činnosti se kněží stávají ohroženým druhem“. Poukazuje také na selhání institucí při plnění jejich základní povinnosti chránit životy nigerijských občanů.

Modlitba a půst

Sdružení kněží proto odmítá jakékoli použití síly nebo násilí a vyzývá k mimořádné iniciativě modlitby a půstu, eucharistické adoraci a modlitbě růžence. Všechny tyto aktivity doplňují další programy, které diecéze již realizují s cílem omezit problém bezpečnostní situace v Nigérii.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 19. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář