22. února si připomínáme Evropský den obětí

Evropský den obětí je dnem, který nám připomíná, kolik z nás se už stalo obětí trestného činu. Tento den nám má pomoci zvýšit povědomí o možné pomoci a podpoře obětem i jejich blízkým, které obvykle tato situace též zasáhne, i když nepřímo. Za vyhlášením tohoto evropského dne stojí podpis ​Charty práv obětí z Velké Británie, kterou tamní Ministerstvo vnitra přijalo v roce 1990.

V České republice se v této souvislosti setkáváme s organizací ​Mezinárodní vězeňské společenství, z.s. Tato organizace se zaměřuje mimo jiných i na oběti trestných činů, v rámci restorativního skupinového dialogu v projektu „Building Bridges“. Ten probíhá v ČR uvnitř věznic pravidelně od roku 2015.

V projektu se po dobu 8 týdnů setkává ve skupinách 6 obětí a 6 nesouvisejících pachatelů, kde si vypráví své příběhy. Diskutují na téma přijetí odpovědnosti, viny, pokání, odpuštění a smíření.
„Oběti v projektu Building Bridges nejčastěji odbourávají svůj pocit falešné viny. To znamená, že se osvobozují od pocitu, že si situaci do jisté míry zavinily samy. Dozvídají se, že oběť nikdy nenese odpovědnost za zlý čin, který se jí stal. Naopak pachatelé se učí odpovědnost převzít na základě příběhů, které od obětí slyší. Přemýšlejí, co oběť cítí, jaké důsledky jejich chování mělo a často prvně vnímají místo paragrafu zraněného člověka. Říkají, že o tom dříve nepřemýšleli. Příběhy jsou vždy velmi silné a jejich vyprávění léčí obě strany,“ komentuje výkonná ředitelka organizace Gabriela Kabátová.

Projekt probíhá v několika cyklech uvnitř věznic a má vysoce pozitivní dopad na oběti i na pachatele, kteří prvně za zločinem vidí skutečného člověka, kterému někdo ublížil, nikoliv jen paragraf. Slyší jeho pocity a prožívají s ním jeho utrpení. Oběť zase vidí zranitelnost pachatele, přestává si ho démonizovat a může mu říct, co cítí a osvobodit se od svých traumat či osvobození nastartovat. Projekt je dotován Ministerstvem spravedlnosti ČR a z vlastních zdrojů MVS.

Oběť, pan E.Š. říká:

“Nevidím jen oběti a pachatele, ale především lidi s vlastní životní zkušeností. V projektu vzniká bezpečný prostor, kde můžeme otevřeně mluvit o tom, co se nám stalo,” ​říká účastník projektu.

Vězeň H.K. říká:

“Už lidem nechci nahánět strach.”

Penitenciární sociolog a přední expert a protagonista restorativní justice Mgr. Lukáš Dirga, Ph.D. řekl:
“Restorativní program Building Bridges Mezinárodního vězeňského společenství… osobně považuji za jeden z nejlepších projektů z této oblasti u nás.”

Nebuďme lhostejní ke svému okolí. Přijměme s maximálním respektem všechny oběti trestného činu. Naše přítomnost a podpora je to jediné a nejcennější, co můžeme v tomto směru nabídnout.

Zaujalo Vás poslání Mezinárodního vězeňského společenství? Chcete se dozvědět více o jeho projektech a činnostech? Ublížil Vám někdo? Dořešili jste svou situaci?

Navštivte naše webové stránky: www.mvs.cz
nebo Instagram: @prisonfellowship
nebo Facebook: Mezinárodní vězeňské společenství, z.s. a Bulding Bridges

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář