22 zatčených za sexuální zneužívání v ultraortodoxní komunitě, náboženské autority pachatele kryly

 

JERUZALÉM – Několikatýdenní vyšetřování sexuálního zneužívání uvnitř ultraortodoxní židovské komunity vyvrcholilo v noci na pondělí 27. března. Při zátahu ve čtyřech izraelských městech policie pozatýkala 22 mužů. Podezřelí jsou ve věku od 20 do 60 let a pocházejí z Jeruzaléma, Bejt Šemeš, Bejtar Ilit a Bnej Braku. Během uplynulých dvou let se měli dopustit sexuálního zneužívání žen i mužů různého věku, od mladých dospělých po děti.

Představitelé charedi komunit o jednání dotyčných věděli, činy však řešily místní muži ve funkci „strážců cudnosti“. Ti informace předávali místním náboženským autoritám, které pachatele odsoudily v rámci tzn. „vnitřního procesu“ k náboženským trestům (např. nařízenou terapii v rámci komunity) a zakázaly předávat informace státní policii.

Policie asi před šesti týdny zatkla jednoho z členů vedení „strážců cudnosti“ a získala od něj záznamy o jednotlivých případech. Vzhledem k tomu, že v zadržení spolupracoval, není jisté, zda bude obviněn za to, že předtím porušil oznamovací povinnost.

Pondělní zásah se neobešel bez násilí, charedim muži se snažili policistům v zatýkání bránit, házeli na ně kameny a další předměty. Poškodili přitom dva policejní vozy. Během pondělka policie zveřejnila videozáznam zásahu. Policejní mluvčí k tomu uvedl: „Odhalení tohoto skandálu, zatčení podezřelých a dostat je před soud má za cíl především zabránit dalšímu poškození obětí a poskytnout jim pomoc.“

 

Zdroj: ztis.cz

Foto: screencap

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář