30 dní modliteb za svět islámu

Elektrické lucerničky a barevné ozdoby vyvěšované na počest postního měsíce ramadánu by touto dobou zdobily ulice mnoha muslimských měst. Po celodenním půstu by se věřící sešli k modlitbě a po západu slunce by spolu povečeřeli. Letos se ale muslimové od Saúdské Arábie přes Maroko, Egypt, Libanon po Sýrii a Írán připravují na zasmušilý ramadán. V důsledku protikoronavirových opatření totiž tradiční setkávání nepřichází v úvahu. Na mnoha místech jsou navíc mešity zavřené a někde platí zákazy vycházení ve večerních hodinách.

Světová zdravotnická organizace (WHO) požádala muslimské státy, aby nedovolily velké sešlosti vztahující se k ramadánu, což se týká také tržišť a obchodů.

Ježíš v Bibli a v Koránu

Saúdskoarabské úřady už na začátku pandemie nemoci covid-19 ve snaze zamezit šíření koronaviru zakázaly vykonávat malou pouť umru, k níž muslimové přijíždějí kdykoli v roce. A je pravděpodobné, že zruší i letošní velkou pouť hadždž, která by měla začít v červenci. Rijád muslimy vyzval, aby si zatím plány na cestu do Mekky nedělali. Náboženské autority ve Spojených arabských emirátech mezitím oznámily, že se povinnost půstu nebude týkat zdravotníků, kteří pečují o lidi s nemocí covid-19.

„30 dní“ je celosvětová modlitební iniciativa, v jejímž rámci křesťané po celém světě vyjadřují svou lásku k muslimům tím, že se za ně během celého jejich posvátného měsíce ramadánu modlí. Každý rok jsou připravovány nové materiály, které na každý den přinášejí údaje o vybraných muslimských zemích a národnostních skupinách, zajímavosti, statistiky a konkrétní náměty k modlitbám.

Jedním z cílů vydání příručky je pomáhat světové církvi, aby porozuměla světu islámu. Je snadné se domnívat, že všichni muslimové jsou právě takoví jako ti z vašeho okolí, nebo – pokud žádné osobně neznáte – jako ti, o kterých se dozvídáte ze zpráv. Tak tomu ovšem není.

Ve světě islámu se setkáme s mnoha různými představami o tom, co to znamená být muslimem. Tyto různé představy ovlivnily v průběhu dějin muslimské kultury a rozšířily se po světě, přičemž se nepřestávaly dál měnit. Letošní modlitební příručka se zaměřuje na některé z těchto různých pojetí islámu.

 

Další informace a letošní brožuru v češtině naleznete ZDE, anglicky zde: www.pray30days.com

 

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář