Křesťan dnes

439 texaských kongregací opustilo Sjednocenou metodistickou církev kvůli rozkolu v otázce homosexuality

Více než 400 kongregací z Texasu hlasovalo pro vystoupení ze Sjednocené metodistické církve (UMC) v souvislosti s pokračujícím rozkolem v této protestantské denominaci. Druhá největší americká denominace čelí rozdělující debatě kvůli otázkám souvisejících s homosexualitou.  

O víkendu regionální orgány UMC odhlasovaly vystoupení stovek sborů, přičemž většina z nich se hodlá připojit k nedávno vytvořené Globální metodistické církvi. 

SOUVISEJÍCÍKonzervativní metodisté stojí na křižovatce a řeší jak dál 

List The Christian Post informuje, že celkový počet odcházejících sborů zahrnuje 294 z 598 sborů patřících do Centrální texaské konference se sídlem v Houstonu a 145 z 201 sborů patřících do Severozápadní texaské konference se sídlem v Lubbocku.

Odcházející sbory tvoří téměř polovinu všech kongregací UMC v Texasu a doplňují tak stovky sborů v jiných státech, jejichž odchod potvrdily jejich regionální orgány. 

UMC už delší dobu čelí rozdělující debatě o svém oficiálním postoji k homosexualitě. Denominace ve svém učení zakazuje žehnání svazkům osob stejného pohlaví a zakazuje ordinování duchovních žijících v homosexuálním svazku. 

SOUVISEJÍCÍ – Těžiště globální církve se mění. Budoucnost třetí největší denominace je už napsaná

Ačkoli se teologickým liberálům nepodařilo oficiální postoj změnit, mnozí vedoucí odmítli tato pravidla prosazovat nebo se jimi řídit, což vedlo k velké frustraci u teologicky konzervativních členů. 

Příkladem toho je podle Christian Post zvolení Rev. Karen Olivetové za biskupku UMC. Ačkoli Olivetová žije v homosexuálním manželství, a Soudní rada UMC v roce 2017 prohlásila její zvolení za neplatné, Olivetová zůstala ve své funkci. 

Mark Tooley, vedoucí teologicky konzervativního Institutu pro náboženství a demokracii v nedávném článku vyčíslil počet kongregací, které v posledních měsících opustily UMC, na více než 1 300 a očekává se, že jich bude ještě více. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version