79 dětí z presbyteriánské školy bylo uneseno v Kamerunu

Kamerun – Věřící se spojili v modlitbách poté, co bylo 79 školáků spolu se třemi zaměstnanci uneseno separatisty z presbyteriánské školy v Kamerunu. Associated Press informoval, že studenti ve věku 11-17 let se objevili na videu zveřejněném únosci na sociálních sítích.

Nejnovější incident se odehrál v neděli v anglicky mluvící části země a zřejmě souvisí s pokusy separatistů o založení nezávislého státu. Na videu se objevují chlapci, které únosci nutí uvést svá jména a jména rodičů. Ozbrojení muži ve videu vysvětlují, že studenti nebudou propuštěni, dokud nebude vytvořen jejich nový stát Ambazonie.

Škola se nachází v Nkwenu, vesnici blízko hlavního města Bamendy, nedaleko od místa, kde byl minulý týden před svou ženou a synem zavražděn americký misionář Charles Wesco.

„Požádali jsme armádu, aby udělala všechno a vrátila děti živé,“ uvedl guvernér Deben Tchoffo. Reverend Fonki Samuel Forba z presbyteriální církve v Kamerunu řekl BBC News, že mluvil s únosci. „Nechtějí žádné výkupné. Chtějí jen, abychom zavřeli školy. Slíbili jsme, že školy uzavřeme, „řekl Forba. „Doufáme a modlíme se, aby propustili děti a učitele,“ dodal. V oblasti bylo v nedávné době provedeno několik únosů.

Wesco přišel do Kamerunu se svou rodinou v říjnu, aby sloužil jako misionář. Byl však zabit, když neznámí útočníci začali střílet na auto, kde byl s manželkou, jedním z jejich synů a dalším misionářem. Misionář byl dvakrát zasažen a zemřel v nemocnici v Bamendě navzdory pokusům zachránit jeho život. Skupina pro lidská práva Amnesty International odsoudila nejnovější únos.

„Tyto únosy ukazují, že obyčejní lidi platí nejvyšší cenu, protože násilí eskaluje v anglofonní oblasti,“ uvedla Samira Daoudová, zástupkyně regionálního ředitele Amnesty International pro západní a střední Afriku. Daoudová pokračovala: „Vyjadřujeme solidaritu s rodinami těchto dětí a požadujeme, aby kamerunské úřady dělaly vše, co je v jejich silách, aby zajistily, že všichni žáci a zaměstnanci školy budou osvobozeni.“

Ve dvou anglicky mluvících regionech na západě země žije asi šestina ze zhruba 22 milionů obyvatel Kamerunu. Regiony si dlouho stěžují na politickou a ekonomickou diskriminaci ze strany francouzsky mluvící většiny. Hlavní separatistická skupina Ambazonian Defence Force (ADF) chce v oblasti vytvořit nezávislý stát Ambazonie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

 

-mn-  Zdroj: The Christian Post  Foto: SCREENSHOT: YOUTUBE/CGTN AFRICA

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář